6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"W drodze" o tym, czy jesteśmy sobie potrzebni

Ocena: 0
895

Lipcowy numer „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów, zastanawia się czy jesteśmy sobie potrzebni podejmując kwestię wspólnotowości i indywidualizmu.

2016-07-09 22:22
bt / Poznań (KAI), mz

Wspomina też zmarłego w maju legendarnego duszpasterza o. Tomasza Pawłowskiego OP. Do numeru dołączono również audiobook z książką „Oczko” przybliżającą inną twarz księdza. Z kolei już od najbliższego piątku 15 lipca na www.miesiecznik.wdrodze.pl będzie można za darmo pobrać specjalne e-wydanie „W drodze” w angielskiej wersji językowej przygotowane na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Temat okładkowy zatytułowano „Żyć ze sobą czy obok siebie. Czy jesteśmy sobie potrzebni?”. – Zastanawiamy się, jak połączyć bycie Jamesem Bondem i członkiem Siedmiu wspaniałych, to znaczy czy stawiać w swoim życiu na siebie, swój rozwój i pracować samodzielnie na własny rachunek, czy lepiej pracować w zespole i działać z innymi dzieląc z nimi radość tej pracy – wyjaśnia o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika.

O indywidualistach i społecznikach mówi prof. Zbyszko Melosik, pedagog i socjolog podejmując także temat mediów społecznościowych. – Facebook to element narcystycznej autoprezentacji wizualnej i werbalnej, nie ma nic wspólnego z prawdziwymi relacjami między ludźmi. Wszystko, co tu widzimy, to pozory wspólnotowości – zauważa.

Z kolei benedyktyn z Tyńca, o. Włodzimierz Zatorski, odpowiada m.in. na pytania o to, po co się jest we wspólnocie i jak definiuje klasztor. – Współbracia są ważni, bo są pośrednikami między Bogiem a nami .Otwarcie się na nich, jest drogą do wyjścia ze swego indywidualizmu. Nie my ich wybieramy. To Bóg ich nam posyła. Dlatego zawsze są błogosławieństwem – tłumaczy.

O tym, że lepiej być razem niż osobno mówi także reportaż Piotra Świątkowskiego o pływaczkach synchronicznych. Z kolei reportaż Stanisława Zasady przybliża historię rodziny Ulmów z Podkarpacia, rozstrzelanych w 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. Przy okazji miesięcznik pyta o relacje polsko-żydowskie i chrześcijańsko-żydowskie.

Mówi o nich prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, który zauważa, że „dla Polaków Żydzi zawsze będą kimś odrębnym”. – Ale to samo dotyczy Żydów, którzy zawsze będą traktować Polaków jako nie swoich. Kiedy się czyta historie sprzed lat, można bez trudu dostrzec, że dwa narody niby żyły obok siebie, ale nie za bardzo się przyjaźniły i komunikowały – stwierdza prof. Śpiewak.

Natomiast ks. prof. Waldemar Chrostowski, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych UKSW w Warszawie stwierdza, że „relacje między chrześcijanami a wyznawcami judaizmu przypominają relacje między mężem i żoną po rozwodzie. Ponieważ wcześniej bardzo dużo ich łączyło, to potem nawet to, co łączyło dzieli”. Mówi też o tym, skąd w ogóle się wzięło napięcie między chrześcijaństwem i judaizmem.

Część pisma poświęcona jest pamięci zmarłego przed kilkoma tygodniami o. Tomasza Pawłowskiego OP, twórcy dominikańskiej „Beczki” w Krakowie i „Szopki” w Rzeszowie. Wspomnieniami z czasów duszpasterskich dzielą się wychowankowie dominikanina oraz jego współbrat, o. Jan Andrzej Kłoczowski. – On miał duszpasterski zmysł. Poza tym on po prostu lubił ludzi, ale jednocześnie miał bardzo trzeźwe spojrzenie i umiał wskazać danej osobie jej błędy i słabości. Tomasz nie był duszpasterzem masowym, nawiązywał bardzo osobiste relacje z rozmaitymi ludźmi – mówi o zmarłym duszpasterzu o. Kłoczowski.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie „W drodze” zamieszcza rozmowę z papieskim fotografem Arturo Marim, który wyjaśnia, dlaczego papieżowi tak zależało na spotkaniach z młodzieżą.

Do lipcowego numeru „W drodze” dołączono audiobook z książką „Oczko – miniatury (anty)klerykalne”. Jej autorem jest o. Krzysztof Popławski OP, który w rozmowie z Katarzyną Kolską, zastępcą redaktora naczelnego, wyjaśnia skąd czerpał inspiracje do tworzenia opowiadań i co jest dla niego najtrudniejsze w byciu kapłanem. – Ta książka to próba zmierzenia się z kapłaństwem, także w wymiarze polskim, gdzie ciągle mamy dużo powołań, gdzie sytuacja czy pozycja społeczna księdza wciąż jest pozycją ważną – tłumaczy.

Lipcowy numer „W drodze” ma powiększoną objętość, liczy 180 stron.

Miesięcznik „W drodze” założył w 1973 r. w Poznaniu o. Maciej Babraj, nawiązując w ten sposób do przedwojennej dominikańskiej tradycji wydawania pisma. Skierowany jest on w sposób szczególny do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji.

„W drodze” jest pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store, największej na świecie internetowej księgarni amazon.com. Jest aktualnie jednym z czterech polskich tytułów dostępnych na tym portalu. Gazetę można również znaleźć w zasobach App Store, nexto.pl i publio.pl. Więcej informacji na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter