28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Miłosierni" tematem "Pastores"

Ocena: 0
709

Miłosierdzie Boga i człowieka to wpisujący się w trwające obchody Roku Jubileuszowego temat najnowszego numeru kwartalnika „Pastores”.

2016-09-16 19:21
mw / Pelplin (KAI), mz

Inaczej niż za poprzednich pontyfikatów, zwłaszcza po wielkiej encyklice Dives in misericordia, temat miłosierdzia wywołuje dzisiaj kontrowersje – zwraca uwagę ks. Piotr Mazurkiewicz w redakcyjnym wstępie do numeru.

W pierwszym tekście znany teolog Grzegorz Strzelczyk stawia pytanie o miłosierdzie Boga i jego związek z grzechem. Zdaniem autora nie trzeba grzechu, by mówić o miłosierdziu. Nie tylko przebaczenie jest domeną miłosierdzia, ale sam fakt stworzenia jest owocem miłosiernej miłości Boga.

Inne artykuły pokazują bardziej szczegółowe zagadnienia. Psycholog Agata Rusak dotyka konkretnego problemu syndromu postaborcyjnego. Z kolei ks. Henryk Zieliński w tekście „Co miłosierdziem nie jest” pokazuje wypaczenia, jakie niejednokrotnie towarzyszą dyskusji o miłosierdziu. Autor przypomina, że miłosierdzie nie jest lekceważeniem czy relatywizowaniem grzechu. Natomiast Dariusz Kowalczyk dotyka zagadnienia odpoczynku, który jest formą miłosierdzia człowieka wobec siebie samego. Znany jezuita przestrzega przed pokusą aktywizmu. „Kapłańska gorliwość jest ze wszech miar potrzebna, ale trzeba uważać, by nie przesadzić. Nie należy mylić gorliwości duszpasterskiej z pracoholizmem” – pisze autor.

Tematem rozmowy z ks. Walentym Królakiem, ojcem duchownym warszawskiego seminarium Redemptoris Mater jest spowiedź. Kapłan odpowiada na wiele trudnych pytań, choćby dotyczących kwestii rozgrzeszania osób żyjących w drugich związkach po małżeństwie. O spowiedzi traktuje także inny tekst, autorstwa ks. Jakuba Szcześniaka. Artykuł „Kłopoty z miłosierdziem” przypomina, że księża są nie tylko spowiednikami, ale i penitentami.

W dziale „Z życia Kościoła” autorzy kwartalnika komentują bieżące nauczanie kościelne. W tym numerze są to między innymi Państwo Pulikowscy, opowiadający o synodzie nt. rodziny, w którym mieli okazję brać udział.

„Pastores” zawiera także poruszające teksty modlitewne i świadectwa. Na łamach pojawiają się wyznania katechety uczącego w gimnazjum, siostry zakonnej pracującej z osobami niesłyszącymi, ale także wstrząsające historie Beaty Zajączkowskiej, która opowiada o poznanych przez siebie konwertytach z islamu. Jedna z byłych muzułmanek opowiada np., że jej siostra została ukamienowana za zbyt wyuzdany strój – jej burka była za krótka. Muzułmanie przechodzący na chrześcijaństwo spotykają się ze społecznym potępieniem, a nawet z zagrożeniem życia. Beata Zajączkowska podsumowuje usłyszane przez siebie historie następująco: „Pociąga odważne chrześcijaństwo, a nie chrześcijaństwo poprawne politycznie”.

W dziale kulturalnym recenzja głośnego, oscarowego filmu „Spotlight”. Obraz opowiada o dziennikarskim śledztwie dotyczącym afery pedofilskiej kleru amerykańskiego. Recenzja Anny Foltańskiej pokazuje, że najważniejszą misją Kościoła jest w obliczu takich sytuacji stawać w prawdzie i bronić ofiar niegodnych czynów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter