7 czerwca
niedziela
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dom mojego dzieciństwa" - pamięci Wojtyłów

Ocena: 0
627

Powstał cykl krótkich filmów opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin Karola. Będzie je można oglądać codziennie o godz. 17.00 na facebookowym portalu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz YouTube.

grafika: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

«Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego… Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom…» – tymi słowami Ojciec Święty przywitał wadowiczan ponad 20 lat temu. Dziś pragniemy wspomnieć historię jego rodziny przez pryzmat tak bliskiego mu domu…

- informuje Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

„Dom mojego dzieciństwa” to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów, opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka.

Już od poniedziałku, Opowiemy historię Emilii Wojtyłowej – matki papieża, a także ojca Karola Seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. A wszystko po to, żeby na koniec pozwolić Państwu wysłuchać zaskakującej opowieści Pani Heleny Szczepańskiej, sąsiadki Wojtyłów i historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia

- czytamy na stronie Muzeum.

W pierwszym odcinku opowiemy historię Emilii Wojtyłowej, matki papieża, a także ojca – Karola seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. Wszystko po to, żeby na koniec pozwolić wsłuchać się w zaskakującą opowieść sąsiadki Wojtyłów – Heleny Szczepańskiej o historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia.

– mówi Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II..

Historie rodzinne Wojtyłów prezentowane będą codziennie o godz. 17.00 na facebookowym portalu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz YouTube - wprost z wadowickiego Muzeum.

Gdzie, jeśli nie w nim, najlepiej jest opowiedzieć o korzeniach naszego świętego

– pyta retorycznie Maślona.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym mieszkał do matury, którą zdał w liceum im. Wadowity. Nigdy o nim nie zapomniał. Jako papież odwiedzał je trzykrotnie. Podczas ostatniej wizyty w rodzinnym mieście, w 1999 r., Jan Paweł II powiedział: "Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego. Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom". W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.

Muzeum Dom Rodzinny mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol, późniejszy papież. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 czerwca

Niedziela, X Tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 34,4b-6.8-9; Dn 3,52-56; 2 Kor 13,11-13; J 3,16-18
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter