20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żydowski komentarz do Ewangelii Bożego Narodzenia

Ocena: 0
226

Świętując Boże Narodzenie i Chanukę, będąc niekiedy pogrążeni w mroku, powinniśmy pamiętać i wierzyć, że wszechmogący Bóg, może na nowo rozpalić światło w naszych duszach. Razem możemy oświetlić cały świat i rozpalić w nim ogień na nowo – pisze dla Centrum Heschela KUL w komentarzu do Ewangelii św. Jana, rabin Oded Peles, żydowski kantor, muzykolog i izraelski edukator.

fot. materiały prasowe Centrum Heschela KUL

Publikujemy pełen tekst komentarza do niedzielnej Ewangelii na dzień Bożego Narodzenia.

Jak reagujemy w trudnych momentach, jak zachowujemy się w okresach, które wydają się nam mroczne w naszym życiu?

Podczas pierwszej zimy Adama i Ewy na Ziemi dni stawały się coraz krótsze.

Mędrcy Talmudu Babilońskiego mówią, że kiedy Adam, pierwszy człowiek, zobaczył, że dzień stopniowo się skraca, w miarę jak dni stają się krótsze od równonocy jesiennej do przesilenia zimowego, nie wiedział jeszcze, że jest to normalne zjawisko i dlatego przestraszył się i powiedział: może, dlatego, że zgrzeszyłem, świat staje się coraz ciemniejszy i w końcu powróci do stanu chaosu i nieporządku. To jest śmierć, która została na mnie zesłana z nieba, jak jest napisane: „I w proch się obrócisz” (Rdz 3,19). Wstał, więc i spędził osiem dni na poście i modlitwie.

Kiedy zobaczył, że nadeszło przesilenie zimowe, i zrozumiał, że dzień stopniowo się wydłuża, powiedział: rzeczywiście, dni stają się krótsze, a potem dłuższe, bo taki jest porządek świata. Potem poszedł, aby obchodzić święto, które trwało przez osiem dni.

Jaki właściwie był cud, który świętujemy i upamiętniamy w święto świateł, w Chanukę?

Po długim okresie bez światła Menory w Świątyni Jerozolimskiej, po długim okresie ciemności - niektórzy ludzie nadal mieli wiarę i wierzyli, że światło powróci. Mimo tego, że ludzie są śmiertelni, wierzyli, że wiara, światło, wszechświat, BÓG wszechmogący jest wieczny. Wiara zachęciła ich do odwagi i rozpalenia na nowo Menory, rozjaśnienia Świątyni, odnowienia świętego kultu i rozpalenia dusz.

Moja zmarła Babcia, która odeszła w święto Chanuki, zawsze wierzyła, że ktoś nas strzeże i nawet w najciemniejszych dniach II wojny światowej wierzyła, że światło wzejdzie i powróci. Miała przywilej cieszyć się wieloma światłami i wnukami w swoim życiu.

Rabin A. I. Kook na początku XX wieku nauczał nas, że „każdy z nas musi wiedzieć i rozumieć, że w każdym z nas płonie świeca, pamiętając, że każda osoba i każda świeca jest inna. Każda osoba musi podjąć wysiłek, aby ukazać swoje wewnętrzne światło dla swojej wspólnoty i społeczności. Razem tworzymy wielkie, jasne światło, aby oświetlić i rozpalić cały świat”.

Szczególnie w tym zimowym czasie, w okresach, które mogą być dla nas wyzwaniem, kiedy świętujemy Boże Narodzenie i Chanukę, powinniśmy zawsze pamiętać i wierzyć, że Chwała Boża, że Bóg wszechmogący, mieszka w nas i rozpali na nowo nasze dusze i świat.

„Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.” J 1,9.

O Autorze

Rabbin Oded Peles, kantor, muzykolog, izraelski edukator i przewodnik. Urodził się w Petach Tikwa w Izraelu w holendersko-niemieckiej rodzinie żydowskiej. Podążając śladami swojego dziadka, znanego kantora synagogi w Rotterdamie w Holandii, służył i występował jako kantor w społecznościach żydowskich na całym świecie przez ponad trzydzieści lat.

Centrum Heschela KUL

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter