19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zniewolenie

Ocena: 0
818

Przez swoją obecność Nauczyciel z Nazaretu daje do zrozumienia, co będzie w centrum Jego nauczania i misji. Światłość idzie do ciemności, Wolność do zniewolenia, Lekarz do tych, którzy źle się mają.

fot. archiwum

Miasto Kafarnaum to miejsce, w którym wypełnia się proroctwo Izajasza. „Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło” (Mt 4, 13-17). To miejsce było duchowo bardzo zaniedbane i pogrążone w grzechu. Tu Jezus dokonał najwięcej cudów, uzdrowień i uwolnień. Przez swoją obecność Nauczyciel z Nazaretu daje do zrozumienia, co będzie w centrum Jego nauczania i misji. Światłość idzie do ciemności, Wolność do zniewolenia, Lekarz do tych, którzy źle się mają. Ma ogromną moc słowa, która trafia do ludzkich serc, uwikłanych w sprawy tego świata, przeszkadzające tak mocno w życiu duchowym. Jego przyjście wywołuje w sercu wiele emocji, rodzi niepokój i dyskomfort, euforię i radość, dla wielu nie jest to obecność obojętna.

Opętany przez ducha nieczystego w głębi serca mógł czuć radość, choć ewangelista zupełnie o tym nie wspomina. Zniewolenie nie pozwala opętanemu się odezwać, ale czyni to jego „ciemny pan”. To on za niego mówi, decyduje, działa. To zły duch, który go opętał, stłamsił go i wciąż niszczy, ma teraz tak dużo do powiedzenia. Na widok Jezusa reaguje oburzeniem i wyraźną pretensją: „czego chcesz”, czy zabierzesz mi tego, który stał się moją własnością, którego posiadam w jego grzechu.

Do podobnej sytuacji dochodzi przez wieki. Bóg przychodzi do miejsc, do państw, do miast, do człowieka, do mnie i do Ciebie. W tych miejscach i w nas może odkryć duchowe Kafarnaum, którego jesteśmy bardziej lub mniej świadomi. A jaka jest nasza reakcja? Może podobnie jak w dzisiejszej ewangelii: „Przyszedłeś nas zgubić”, bo z taką interpretacją Jego obecności już też się spotkałem. Zabierze pieniądze, osobę, w której się zauroczyłem, samopoczucie – można długo tak wymieniać. Możemy również w tym spotkaniu z Jezusem zdecydować się na postawę, do której zachęcał młodego Samuela kapłan Heli: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha” (1 Sm 3, 9).

Przecież Jego Słowo ma moc stwarzania naszego serca od nowa, bez względu na to, jak ciemna to kraina. Każda z wybranych strategii podpowie i ukaże, co kryje się w głębi serca, jakie są zniewolenia, potrzeby, rany, jaka jest kondycja i za co już mogę Bogu podziękować.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter