25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Jezusem wsród ludzi

Ocena: 3.75
632

Dziś zagrajmy w otwarte karty.

ot. Freepik

Prześwietlmy tę Ewangelię przez naszą rzeczywistość i realne okoliczności, z którymi niejednemu przyszło się zmierzyć. Przyznajmy, trudno jest dziś mówić innym osobom o Bogu, chrześcijaństwie, Kościele. Niektórzy mówią: „Najtrudniej nawracać swoją rodzinę”. Jezus też tego doświadczył. Wszyscy – z lekką pogardą, do której (zapewne) nie przyznali się po zmartwychwstaniu – komentowali: „A co dobrego może narodzić się z Nazaretu?”. On jest cieślą, więc w jaki sposób robi jakieś cuda-wianki?

Jezus mówi do każdego człowieka ochrzczonego „Posyłam cię, jesteś mi potrzebny”. W takich momentach Bóg od razu opisuje trudności, jakie Ezechiel napotka na swojej drodze. Przede wszystkim zachęca do wytrwałości. Współczesne świadectwo wiary jest bardzo trudne i jednocześnie bardzo ważne. Nasi odbiorcy najczęściej nie są łatwi w przyjęciu orędzia katolickiego. Pewne jest, że ateiści nas nie czytają. Deiści może przeglądają i stawiają (dzięki Bogu!) pytania. W Starym Testamencie czytamy o ludzie buntowniczym (na ile jest to opis współczesnych – pozostawiam do interpretacji własnej). W każdym razie Bóg wspomina o tych, którzy odrzucili Boże pouczenia.

Jeśli w pracy są tacy, którzy nie chodzą do kościoła, to może jesteś pośród nich, aby po prostu być kolegą katolikiem. A nuż zdarzy się taka sytuacja, że będą chcieli pogadać o Bogu. Jeśli w rodzinie są tacy, którzy nie chcą słuchać o Bogu, to może jesteś właśnie po to, abyś był wśród nich jako katolik. Twoja obecność wskazuje na obecność samego Boga.

W połowie lat 80. nakręcono piękny film „Misja”, w naturalnej scenerii dzikiej Amazonii i z osobliwą muzyką Ennia Morricone; film obsypany wieloma nagrodami. Jezuita o. Gabriel podejmuje wyprawę w głąb dżungli, by zbudować misję dla Indian. W cywilizowanym świecie jest połowa XVIII w., a tu obrona terytorium przed portugalską agresją. Praca duszpasterska przynosi słodkie owoce, choć nie obyło się bez problemów. Na filmie pięknie widać pokorne głoszenie Ewangelii i poświęcenie dla jednostek. Rodzi się też pytanie: Kto się bardziej nawracał – Indianie czy jezuita?

Misja nie polega na nawracaniu tysięcy ludzi! Misja polega na tym, aby być z Jezusem między innymi ludźmi. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Pamiętam, jak kiedyś pewien urzędnik państwowy powiedział, że to demagogia. To nie jest demagogia. To prawda, za którą tęsknimy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłanem archidiecezji warszawskiej, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji
Warszawskiej, wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lipca

Środa, XVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Kingi, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 13, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter