25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Władza jest służbą

Ocena: 0
548

Dzisiejsza ewangelia – najpierw na przykładzie synów Zebedeusza, Jakuba i Jana, ale także poprzez pozostałych apostołów – pokazuje nam, jak bardzo w patrzeniu na Boga i na Jego miłość ograniczają nas nasze przyziemne pragnienia.

fot. Irena Świerdzewska

Niby na pierwszy rzut oka takie normalne, a jednak podsycane przez złego ducha mogą całkowicie wykrzywić orędzie Dobrej Nowiny i posłannictwo Syna Bożego zepchnąć na drugi plan.

Ewangelista Marek skrupulatnie pisze o dwóch braciach, którzy mieli dobre chęci: „Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy. (…) Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie”. Trzeba przyznać, że chcieli dobrze – być z Jezusem w niebie. Warto jednak zauważyć, że sami sobie wybrali miejsca. Oczywiście te najlepsze, w pierwszym rzędzie, najbliżej samego Mistrza.

Wcale nie byli lepsi pozostali uczniowie: „Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli się oburzać na Jakuba i Jana”. Choć św. Marek wprost o tym nie pisze, to możemy sądzić, że oni też mieli podobne pragnienia. Oburzenie wzbudziło w nich to, że synowie Zebedeusza wyskoczyli przed szereg. To ciekawa lekcja dla nas. Stare przysłowie mówi: „Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane”. Można chodzić za Jezusem, słuchać Jego nauk, widzieć wiele cudów dokonywanych przez Niego, kiwać głową, kiedy wzywa innych do nawrócenia, ale samemu się nie nawracać. Dlaczego? Bo można mieć serce zamknięte na Jego Miłość i szukać przy Nim profitów dla siebie. Można przy Zbawicielu się dobrze ustawić, nawet jeśli na samym początku takie pragnienie nie rodziło się w sercu.

Jezus, dostrzegając w uczniach pragnienia władzy i zarządzania, mówi bardzo konkretnie: „Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich”. Władza jest służbą. Tylko w takim kontekście można zrozumieć, czym jest Ewangelia i jak ją wprowadzić w życie.

Przykład władzy, która jest służbą, pokazał nam Syn Boży, który zapowiadany przed wiekami przez proroków, dla nas stał się człowiekiem i był do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu. Z miłości dla człowieka zgodził się na mękę i śmierć, ale to wszystko po to, aby przywrócić mu prawdziwe życie. Przypomina nam o tym pierwsze czytanie z Księgi proroka Izajasza oraz drugie z Listu do Hebrajczyków.

Warto w tym kontekście postawić sobie pytania: Czego oczekuję od Jezusa? Czy nie traktuję wybiórczo Jego słów? Czy nie wykorzystuję życia Ewangelią do spełnienia swoich własnych ambicji, pragnień? Czy przy Jezusie nie chcę się dobrze ustawić – tak, aby inni mnie lepiej postrzegali?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku i diecezjalnym duszpasterzem młodzieży

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter