28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wieczny płomień

Ocena: 5
622

W pierwszą niedzielę listopada wsłuchujemy się w słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza, w której relacjonuje rozmowę Jezusa z saduceuszami.

fot. Andreas Lischka/Pixabay

Dialog dotyczy zagadnienia zmartwychwstania, które ci drudzy negują. Pytanie, które stawiają Mistrzowi z Nazaretu, nie ma na celu poszukiwania prawdy. Raczej jest zwykłą zaczepką. Świadczyć może o tym chociażby sformułowanie ewangelisty: „zagadnęli Go w ten sposób”. Stawiany przez nich problem jest jednak ważny. Także i dziś dotyczy wielu, którzy po owdowieniu zawarli kolejny raz sakrament małżeństwa.

Jezus, odpowiadając na to pytanie, wskazuje, że wieczność nie jest tożsama z doczesnością. W wieczności zmieniają się priorytety. Może to nam sprawiać przykrość, kiedy myślimy o ukochanej osobie, za którą tęsknimy. Zwłaszcza w tych listopadowych dniach zadumy, kiedy częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze, a pustka staje się wręcz niemożliwa do zniesienia.

Pocieszenie, które wynika wprost z dzisiejszej Ewangelii, to nadzieja zmartwychwstania, nadająca sens organizowaniu pogrzebu, przeżywaniu żałoby, trosce o groby i cmentarze. To wiara w zmartwychwstanie dodaje siły do zmagania się z codziennością, kiedy przychodzi człowiekowi godzić się ze stratą bliskiej osoby. W miłość wpisana jest tęsknota, która nasila się wraz z odejściem. Ale jak poucza nas Biblia w innym miejscu – miłość się nie kończy, nawet jeśli zabraknie fizycznej bliskości (por. 1 Kor 13, 1-13).

„Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją” – słyszymy w ostatnim zdaniu dzisiejszego fragmentu Ewangelii. Słowa te wyraźnie wskazują, żebyśmy skupiali swoją uwagę na życiu, a nie śmierci. Pamiętajmy o tym, kiedy łzy żalu pojawiają się w naszych sercach na wspomnienie bliskich, o których myślimy, że umarli – wbrew temu, co słyszymy od Jezusa.

Nie zapominajmy też w tych dniach o możliwości uzyskania odpustu, który ofiarujmy w trosce o szczęście tych, za którymi tęsknimy. Zapalmy dla nich również znicz w wieczności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)



Newsletter