6 grudnia
piątek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Triduum Paschalne 2022 w Archidiecezji Warszawskiej

Ocena: 0
769

Przed nami najważniejsze dni w Kościele - Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Tegoroczne Święta Wielkanocne będą pierwszymi po pandemii Covid-19, już bez limitów i obostrzeń, choć w cieniu wojny w Ukrainie. W Archikatedrze Warszawskiej liturgiom Triduum Paschalnego będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz i biskupi pomocniczy.

Msza krzyżma

Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu Eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa. Rano w Wielki Czwartek w katedrach na całym świecie sprawowane są Msze krzyżma. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy krzyżma o godz. 10.00, którą będą wraz z nim koncelebrowali księża archidiecezji warszawskiej oraz w niej posługujący (około 300-400 księży).

Księża odnowią przyrzeczenia, jakie złożyli w czasie święceń kapłańskich. Metropolita warszawski poświęci również oleje chorych i krzyżmo – używane potem przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.

Wieczorna Msza św. Wieczerzy Pańskiej  – rozpoczynająca Triduum Paschalne – nawiązuje zaś do sakramentu Eucharystii.

 

Triduum Paschalne w Archikatedrze

Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek i Wielka Sobota (aż do Wigilii Paschalnej rozpoczynającej obchody Zmartwychwstania Pańskiego) to dni, w których nie odprawia się Mszy świętej.

W kolejne dni, liturgie w archikatedrze warszawskiej będą odprawiane według planu:

  • Wielki Czwartek, 14 kwietnia o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z homilią bp. Piotra Jareckiego. Po homilii będzie miał miejsce obrzęd umywania nóg.
  • Wielki Piątek, 15 kwietnia o godz. 7.00 rano będzie sprawowana tzw. Ciemna Jutrznia. Psalmami będą modlić się wspólnie metropolita warszawski, biskupi, księża i świeccy.
  • Wielki Piątek, o godz. 17.00 Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem i z homilią bp. Rafała Markowskiego. W tym roku do modlitwy powszechnej zostało dodane specjalne wezwanie modlitewne za Ukrainę. Wierni będą się modlić “za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków” a także o pokój. 
  • Wielki Piątek, godz. 20.00 W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Nabożeństwu, które rozpocznie się przy kościele akademickim św. Anny będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy. Wielkopiątkowa droga krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy po raz dwudziesty szósty. Na zakończenie krótkie słowo pasterskie na Placu Zamkowym skieruje kard. Nycz. Więcej >>
  • Wielka Sobota, 16 kwietnia o godz. 7.00: Ciemna Jutrznia w archikatedrze warszawskiej
  • Wigilia Paschalna, 16 kwietnia o godz. 20.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczyna obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie liturgii procesja rezurekcyjna na Starówce.

O wyjątkową oprawę tych najważniejszych liturgii w roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zatroszczą się klerycy warszawskiego seminarium duchownego.

Czytaj także: Kard. Nycz na Wielkanoc:
przeżywajmy święta angażując się w pomoc Ukrainie

17 kwietnia – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

W wielkanocny poranek kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję rezurekcyjną i odprawi Mszę świętą w parafii Narodzenia NMP w Komorowie o godz. 6.00. Biskup pomocniczy Michał Janocha odprawi rezurekcję w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie.

Natomiast w archikatedrze warszawskiej o godz. 11.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania – tzw. sumie pontyfikalnej, w czasie której wygłosi homilię.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Piątek, I tydzień adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter