2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szukanie sensu

Ocena: 0.5
603

Wpadła mi kiedyś w ręce książka Viktora E. Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Niektóre opinie mówią, że „to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda”.

fot. archiwum

Autor opisuje w niej swój pobyt w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych.

Te tragiczne wydarzenia wywołały wiele przemyśleń, które pomogły psychiatrze w opracowaniu metod psychoterapeutycznych. W życiu kierował się zasadą, że najgłębszym popędem w człowieku jest poszukiwanie sensu i celu. Wydaje się, że ta idea bliska jest temu, czego uczymy się we wspólnocie Kościoła i czego nauczał Jezus. Każdy z nas w głębi serca chce żyć sensownie, a nie bezsensownie, chcemy działać w jakimś określonym celu, który osiągniemy, wpisując w serce konkretną treść.

Powracając do doświadczenia obozowego Frankla, warto przytoczyć dramatyczne w skutkach zdarzenie, którego był świadkiem. To historia jednego z więźniów, który miał sen, że w konkretnym dniu opuści obóz. Od tego momentu był człowiekiem bardziej radosnym, wypełnionym nadzieją. Kiedy przyszedł długo wyczekiwany termin, o którym myślał, że będzie godziną wyzwolenia, nic się nie wydarzyło. Sen się nie spełnił. Następnego dnia więzień zmarł. Frankl wspominał, że jak długo ów człowiek miał nadzieję, to miał po co żyć. W chwili gdy okazało się, że nadzieja się nie spełniła, załamał się i umarł. Czy to nie jest o naszym życiu, o naszych trudnościach, wyborach i decyzjach?

Gdy Bóg powołuje, przychodzi ze Słowem, które nadaje życiu człowieka sens i wyznacza cel. Bóg przychodzi do człowieka i zaprasza do pójścia za Nim. Trzeba powtórzyć za św. Janem, że doświadczenie spotkania z Bogiem rodzi postawę wspomnianą w pierwszym jego liście: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1 J 4, 16-19). Wpatrując się w bohaterów dzisiejszej ewangelii, możemy wyciągnąć podobne wnioski. Chrzciciel już siedzi w więzieniu – za wybór życiowej drogi, za głoszenie prawdy i wierność Stwórcy. Szymon i Andrzej zostawiają sieci, swoją pracę, a Jakub i Jan odchodzą od swojego ojca. Mają ogromną siłę do tego wszystkiego, bo widzą największy Sens i cel, który jest ostateczny i wieczny.

„Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie” (św. Jan Paweł II)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter