28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słuchajmy Syna Bożego

Ocena: 0
614

Święto Chrztu Pańskiego, które przeżywamy w pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, zamyka okres Bożego Narodzenia w liturgii i jednocześnie w pewien sposób wprowadza nas w rozpoczynający się jutro okres zwykły.

fot. xhz

Dzięki świadectwu św. Łukasza przenosimy się do miejsca, w którym wokół Jana Chrzciciela gromadzili się ludzie, którzy słuchali jego nauczania i przyjmowali chrzest z jego rąk. Został on przez Boga posłany, by zapowiadać przyjście kogoś mocniejszego – oczekiwanego Mesjasza.

Jezus z Nazaretu zrealizował tę zapowiedź. Rozpoczynając czas publicznej działalności, przybył nad Jordan, by z rąk Jana przyjąć chrzest. Wtedy to rozległ się głos Ojca Niebieskiego: „Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie”. Te ważne słowa są potwierdzeniem prawdy, że Jezus jest nie tylko oczekiwanym Pomazańcem Bożym, ale jest także prawdziwie Synem Bożym.

Spróbujmy spojrzeć na to zdanie w kontekście całej publicznej działalności Chrystusa, która rozpoczęła się właśnie poprzez Jego chrzest w wodach Jordanu. Słowa Ojca stanowią swoisty klucz interpretacyjny podany zgromadzonym wokół Zbawiciela w tym momencie – oraz wszystkim, którzy będą się wokół Niego gromadzić, jako świadkowie Jego słów i czynów, świadkowie Jego nauczania, w tym także znaków, które będzie czynił. Słowa przez Niego głoszone, znaki przez Niego dokonywane – to słowa i czyny Syna Bożego. Jako takie powinny być przyjmowane i szanowane przez wszystkich świadków nauczania Zbawiciela. Niestety, rzeczywistość pokazała, że nie wszyscy w ten sposób chcieli przyjąć to nauczanie, które przekazywał Jezus w czasie publicznej działalności.

Przed nami stoi podobne zadanie. Św. Łukasz przekazuje to „potwierdzenie identyfikacji” Chrystusa na początku opisu czasu Jego nauczania. Jesteśmy wezwani, by słuchać lektury kolejnych fragmentów Ewangelii podczas liturgii czy też osobiście czytać to słowo, biorąc do ręki Biblię w kolejnych dniach i tygodniach roku liturgicznego. Jednak zobowiązanie do wsłuchiwania się ze skupieniem i uwagą, i należnym szacunkiem w słowa Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, jest zadaniem zawsze aktualnym.

Zbawiciel poucza nas swoim słowem na drogach naszej codzienności. Przyjmujmy Jego słowo z wiarą i rozważajmy je, by móc coraz lepiej pełnić wolę naszego Pana!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji łomżyńskiej,
kapelanem opactwa benedyktynek w Łomży

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter