25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powołani

Ocena: 5
567

W pierwszym czytaniu, z Księgi Liczb, słyszymy historię o zesłaniu Ducha Bożego na mężów izraelskich.

fot.pixabay.com

Otrzymali oni ten dar po to, aby rozumieli słowo Boże i pomagali Mojżeszowi sądzić lud, gdyż on sam nie był już w stanie udźwignąć tego ciężaru. Duch został udzielony modlącym się poza obozem, w Namiocie Spotkania. Duch zstąpił też na dwóch mężów, którzy pozostali w obozie. To Eldad i Medad. Oni również wpadli w uniesienie prorockie, co nie spodobało się pobożnemu młodzieńcowi Jozuemu. Mojżesz jednak zrozumiał, że Bóg chce działać i może działać w każdym. „Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu Pan dał swego ducha”. Wszyscy są powołani do tego, aby stawać się narzędziem w ręku Pana.

Niestety, nie wszyscy chcą podjąć się tego zadania. Szczególną kategorię ludzi stanowią tu bogacze czasów starożytności, o których pisze św. Jakub Apostoł w drugim czytaniu: „Teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają. (…) Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi”. Problem bogactwa nie polega na ilości posiadanych dóbr, tylko na stosunku do ubogich i potrzebujących. Stanowią oni w dwójnasób ofiary bogaczy. Raz, że to ich praca stanowiła źródło dobrobytu, a dwa, że padli ofiarą egoizmu bogaczy, którzy nie widzieli potrzeby sprawiedliwego podziału wypracowanego dobra. Niesprawiedliwość ta ma charakter nie tylko społeczny, ale również duchowy. Bóg udziela dóbr wszystkim, a nie tylko niewielkiej grupie. To, co zniweczy ludzka niesprawiedliwość, znajdzie sprawiedliwe zakończenie podczas sądu Bożego.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Pan Jezus ukazuje uczniom, którzy próbują zabronić wędrownemu egzorcyście dalszej działalności, Bożą perspektywę obecności wśród ludzi. Bóg chce dawać swego Ducha tym, którzy są na to gotowi, a nawet więcej. Nie ogranicza się do jakiejś wybranej kategorii ludzi. Wędrowny egzorcysta spoza grona Dwunastu wyrzuca demony w imię Jezusa. Z kolei Eldad i Medad wpadają w uniesienie prorockie poza obozem, bo tak chce Pan, to odpowiada Jego woli i naturze. Człowiek powinien starać się o zrozumienie tej Bożej otwartości i hojności. Niektóre formy ekskluzywizmu – tak jak w wypadku starożytnych bogaczy – prowadzą do nędzy współbraci, inne – tak jak w wypadku Jozuego i zazdrosnych uczniów – mogą ograniczać rozszerzanie się słowa Bożego i prowadzić do zubożenia duchowego. Pan Jezus, tłumacząc uczniom te kwestie, zachęca do odrzucania tego, co prowadzi do wzrostu egoizmu i blokuje zdolność przyjęcia łaski. To zadanie do wykonania dla każdego ucznia Jezusa, na które warto spożytkować swoją energię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafi i św. Patryka na Gocławiu w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter