19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań -wtorek, VI tydzień zwykły

Ocena: 5
547

Kwas faryzeuszów może wszystko w naszym życiu zepsuć, dlatego trzeba uważać na siewców niewiary oraz idei, które odciągają od Boga lub negują nauczanie Kościoła.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Michał Dłutowski

Pierwsze czytanie: Jk 1, 12-18

 Apostoł przedstawia źródło pokus. Jest nim nasza pożądliwość ukryta w duszy i ciele. Bywa, że ludzie mają pretensje do Boga o to, że ich grzechy nieustannie powracają i doprowadzają do ponownego upadku. Może to być dowodem na to, że grzechu jednak nie wyrzekliśmy się całkowicie. Wciąż może się tlić w głębi naszego jestestwa pragnienie czegoś złego. Naszym zadaniem duchowym jest całkowite wygaszenie wszelkich ognisk zapalnych grzechów głównych. Pomaga w tym codzienny rachunek sumienia i ćwiczenie się w cnotach wprost przeciwnych do naszych słabości. Według świętego Jakuba to nasza grzeszna natura wciąż rodzi grzech. Mamy jednak w sobie taką ogniową zaporę w postaci rozumu i woli. Możemy przeciwstawić się złym pragnieniom. Każdy może tego dokonać. Ten, kto wygra to mocowanie z siłami zła, jest błogosławionym, otrzymuje wieniec życia jak zwycięzca.
Nie zdajemy sobie często sprawy, że Jezus już zwyciężył wszystkie nasze pokusy. Jeśli trwamy w jedności z Nim, to On w nas zwycięża.  Dlatego ważna jest wierność w modlitwie. Dzięki niej cały czas jesteśmy z Tym, który nas umacnia. Uczmy się, w tym świecie pełnym pokus, trwać na nieustającej modlitwie i łączności z Panem Bogiem.

Psalm responsoryjny: Ps 94, 12-13a.14-15.18-19

Dziś słyszymy, że błogosławionym jest również ten, kto jest pouczany przez Boga. Pouczenie to odbywa się czasem przez cierpienie spowodowane niepowodzeniem. Dobrze znaleźć w tym zabieganym świecie czas na analizę własnego postępowania i przyjęcie pouczenia z wysoka. W ten sposób Bóg chce nas prowadzić. Odpowiadając na jedno natchnienie od Boga, dochodzimy do kolejnych wskazówek. Życie wiary to w pewnym sensie bieg na orientację. 

Ewangelia: Mk 8, 14-21

Jezus przestrzega przed kwasem faryzeuszów. Jest nim niewiara w moc Chrystusa i niepokładanie w Nim całej nadziei. Kwasem faryzeuszów jest również antropocentryzm, kiedy jesteśmy przesadnie skoncentrowani na naszych potrzebach materialnych z pominięciem Boga. Tymczasem na początku każdego naszego dnia powinno dokonywać się wywyższenie Boga - teocentryzm. On powinien być dla nas najważniejszy. Jeśli by tak było, umielibyśmy być szczęśliwi, radośni. Kwas faryzeuszów może wszystko w naszym życiu zepsuć, dlatego trzeba uważać na siewców niewiary oraz idei, które odciągają od Boga lub negują nauczanie Kościoła. Są to śmiertelni wrogowie naszego zbawienia. Mogą nas okraść z wieczności przed samym obliczem Boga. Wobec ich słów i postępowania nie może być żadnej akceptacji z naszej strony. Gra idzie o zbyt wysoką stawkę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter