29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Wtorek, III Tydzień Wielkiego Postu

Ocena: 5
627

Grzech jest w jakiś sposób nieskończoną obrazą Pana Boga, gdyż On jest Nieskończonym Dobrem, Nieskończoną Prawdą i Nieskończoną Miłością. Ludzkie wysiłki nie mogą dać odpowiedniego zadośćuczynienia, dlatego też skreślenie tego długu musiało dokonać się przez Jezusa Chrystusa.

-teksty czytań-

Fot. cathopic.com

komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor: ks. Mateusz Oborzyński

Pierwsze czytanie: Dn 3, 25. 34-43

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Jaki jest Bóg? Czy jest On Miłosierny, czy Sprawiedliwy? Pismo Święte odpowiada na te pytania: Bóg jest Sprawiedliwy i równocześnie Miłosierny, przy czym Jego Sprawiedliwość prowadzi do Miłosierdzia. W modlitwie Azariasza pobrzmiewa zrozumienie tej prawdy. Azariasz interpretuje swoje ciężkie położenie, czyli niewolę i karę rozpalonego pieca, jako konsekwencje grzechów ludu Izraela. Nie oskarża za to Boga. Uznaje, że jest to sprawiedliwa kara. Nie obawia się jednak przypomnieć Bogu, że On jest ŚWIĘTY i że złożył On patriarchom Obietnicę, której nie odwoła. Dlaczego? Ze względu właśnie na swoją Świętość. Bóg jest inny od człowieka, nie zna zazdrości lub zawiści. Pamięć o tym daje Azariaszowi nadzieję i motywuje go do modlitwy i zawierzenia, które okażą się zbawienne, jak pokazuje dalsza narracja Księgi Daniela. W różnych naszych kryzysach duchowych i fizycznych nie bójmy się przypominać Bogu o Jego naturze, że Jest Miłością, która chce ratować człowieka. Oczywiście, Bóg to wie, ale taka modlitwa jest nam osobiście potrzebna. Być może dlatego Najwyższy dopuszcza ciężkie doświadczenia, byśmy przypominali to sobie i uczyli się codziennie ufności.

Psalm responsoryjny: Ps 25, 4-5. 6 i 7bc. 8-9

Psalmista prosi Pana Boga, aby nauczył go przykazań, czyli po prostu dobrego życia. Czy można się tego nauczyć? Czy istnieje jakiś podręcznik? Oczywiście. Całe Pismo Święte jest takim podręcznikiem, zwłaszcza Dekalog i Kazanie Pana Jezusa na Górze. Jednakże, podobnie jak nie nauczy się człowiek jazdy samochodem poprzez czytanie przepisów ruchu drogowego, podobnie nie można nauczyć się dobrego życia bez praktyki. My, jako chrześcijanie, mamy też zadanie ułatwione, ponieważ Pan Jezus zostawił nam żywy przykład, jak interpretować i wcielać w życie wskazania Dekalogu. Również święci w historii Kościoła są jakby żywym elementarzem Ewangelii. Każdy stan w Kościele ma swoje wzorce, np. Mała Tereska z Lisieux dla osób życia konsekrowanego, święte małżeństwo Quattrocich dla zaślubionych, św. Jan Vianney dla księży, św. Stanisław Kostka dla dzieci i młodzieży i wielu, wielu innych. Ale to jeszcze nie wszystko. Konieczna jest Łaska Boża i zaufanie Bożemu Miłosierdziu. Bez tego możemy się zniechęcić z powodu naszych upadków, a przecież wszyscy doznajemy słabości. Trafnie to ujął św. Augustyn w jednej ze swoich modlitw: Panie Boże, daj łaskę do tego, czego żądasz, a potem żądaj, co chcesz.

Ewangelia: Mt 18, 21-35

Nasza odpowiedzialność wobec Boga jest inna od odpowiedzialności wobec człowieka. Dzisiejsza przypowieść ukazuje nam Króla, który rozlicza się ze swoim dłużnikiem. Dług opiewa na sumę dziesięciu tysięcy talentów. Według standardów starożytnych miar wagi była to olbrzymia kwota. Wyobraźmy sobie, że współcześnie te dziesięć tysięcy talentów zmieściłoby się w czternastu tirach wypełnionych złotem bądź srebrem. Jest to symbol naszych win wobec Boga. Grzech jest w jakiś sposób nieskończoną obrazą Pana Boga, gdyż On jest Nieskończonym Dobrem, Nieskończoną Prawdą i Nieskończoną Miłością. Ludzkie wysiłki nie mogą dać odpowiedniego zadośćuczynienia, dlatego też skreślenie tego długu musiało dokonać się przez Jezusa Chrystusa, Boga-Człowieka, który złożył swemu Ojcu doskonałą Ofiarę o nieskończonej wartości. Każdy grzesznik może mieć w Chrystusie przebaczenie win. Winy między ludźmi z kolei symbolizuje dług trzystu denarów, ówczesna równowartość 3 miesięcy pracy. Wobec owego ogromu talentów to kwota bardzo mała. Dlatego Chrystus nakazuje nam przebaczać bliźniemu z serca. Czasami trudno przebaczyć. Pomocą dla nas może być rozważanie Męki naszego Zbawiciela. Wobec ogromu Jego bólu możemy usposobić nasze serca do otwartości na wybaczenie, tak jak otwarte jest Serce Chrystusa, przebite włócznią dla nas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter