26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - sobota, V tydzień zwykły

Ocena: 5
529

Jezus dba o odpowiednie zaopatrzenie nas na drogę. Często daje więcej, niż się spodziewamy.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Anna Wasilewska

Pierwsze czytanie: 12, 26-32; 13, 33-34

Król bez poddanych przestaje być władcą. Traci atrybuty i przywileje władzy. Tego bardzo obawia się Jeroboam. Nie chce, aby jego poddani chodzili i składali ofiary w jedynej świątyni Pańskiej, która znajdowała się w Jerozolimie. Jeroboam chce być niezależny od królestwa Judy. Chociaż to kiedyś od Boga za pośrednictwem proroka Achiasza otrzymał obietnicę otrzymania władzy królewskiej, teraz sam postanawia się zatroszczyć o trwałość swojego królestwa i przychylność ludu, wykorzystując kult Boga. Na jego polecenie wykonano dwa złote cielce. Jednego ustawiono w Betel, drugiego w Dan. W ten sposób król ustanowił dwa sanktuaria rozmieszczone w różnych, przeciwległych miejscach kraju. Mieszkańcy zyskali łatwiejszy dostęp do miejsc kultu. Niestety, z upływem czasu, okazało się, że owe dwa złote cielce Izraelici powiązali z fałszywym kultem. Jeroboam popełnił też inne odstępstwa od przyjętych form kultu: mianował kapłanów niebędących lewitami, ustanowił nowe święto. Działania króla nie spotkały się z przychylnością Boga. Król nie wyciągnął żadnych wniosków z popełnianych błędów własnych i poprzedników. Musiało to doprowadzić do upadku dynastii.

Nie trzeba być władcą, aby móc przekonać się, że nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać, jeśli zaczynamy brać sprawy we własne ręce i kombinować, zwątpiwszy w Bożą mądrość i łaskawość.

Psalm responsoryjny: Ps 106, 6-7a.19.20.21-22

Psalm 106 to kolejny utwór, który przypomina Izraelowi o niewierności wobec prawdziwego Boga. Na początku następuje ogólne wyznanie grzechów, później, w następnych wersach, są one już wymieniane szczegółowo. Psalmista przypomina wydarzenia opisane w pierwszych księgach biblijnych, kiedy to Bóg, pamiętając o przymierzu, wyzwolił lud Izraela z niewoli egipskiej. Pomógł bezpiecznie wydostać się z Egiptu, odcinając drogę wojskom faraona. Jednak Izraelici szybko zapomnieli o łaskawości Boga. Podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej niejednokrotnie buntowali się przeciwko Bogu. Lud szybko zapomniał o nakazie oddawania czci Bogu bez obrazów i utworzył sobie cielca. A wszystko to zrodziło się się z braku zaufania do Boga. Bożek stał się pretekstem do tego, by postawić samych siebie w centrum rzeczywistości, adorując dzieło własnych rąk. Złoty cielec był symbolem wszystkich pragnień, które dają złudzenie wolności, a zamiast tego zniewalają.

Dziś człowiek, ulegając temu, co oferuje świat, również ma ogromną pokusę tworzenia widzialnych bożków, wybierania tego, co przyjemne, efektowne. Traci wtedy z oczu Boga i Jego miłość

Ewangelia: Mk 8, 1-10

W dzisiejszej ewangelii widzimy zatroskanie Jezusa o wielki tłum, który zgromadził się wokół Niego. Chrystus dostrzega krytyczną sytuację przybyłych: są w tym miejscu już od trzech dni i nic przez ten czas nie jedli, nie powinni, zatem bez posiłku wyruszać w drogę powrotną. Dzieli się tą troską ze swoimi uczniami, pokazując im, że nie tylko głoszenie Słowa Bożego, ale także konkretne działania na rzecz bliźnich zajmują ważne miejsce w posłudze uczniów. Następnie Jezus wziął chleb, odmówił dziękczynienie, połamał go i polecił uczniom go rozdać. Dziś podczas każdej Eucharystii kapłan powtarza gesty Jezusa. Dostajemy pokarm na życie wieczne. Jezus dba o odpowiednie zaopatrzenie nas na drogę. Często daje więcej, niż się spodziewamy. Od nas zależy, jak będziemy z tego korzystać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Sobota, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 11, 9 – 12, 8; Ps 90, 3-6. 12-14 i 17; Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter