28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Sobota, IV Tydzień Wielkanocny

Ocena: 4.9
536

Prośba Apostoła Filipa «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy» wyraża najgłębsze pragnienie człowieka: oglądanie Boga i sycenie się Jego pięknem i dobrem. Pan Jezus odpowiada, że kto Jego zobaczył, zobaczył Boga Ojca, gdyż są Oni jednością Trójcy Świętej.

-teksty czytań-

Fot. cathopic.com

komentarze Bractwa Słowa Bożego
autor: ks. Mateusz Oborzyński

Pierwsze czytanie: Dz 13, 44-52

Scena w synagodze w Antiochii Pizydyjskiej pokazuje nam trudności ewangelizacyjne i jak się wobec nich zachować. Przemówienie świętego Pawła wywołało zachwyt i entuzjazm pogan oraz zazdrość tamtejszych Żydów. Zazdrość zamknęła ich na treść Ewangelii. Również dzisiaj napotykamy ludzi i środowiska, które odrzucają orędzie Pana Jezusa. Jakiekolwiek argumenty i sposoby przekonywania nie skutkują. Co wtedy można zrobić? To, co zrobili apostołowie – zostawić opornych i uszanować ich wybór. Apostoł Paweł wiedział, że doszedł do przysłowiowej ściany i że po ludzku nic więcej nie może zrobić. Gest strząśnięcia prochu z sandałów nie był wyrazem gniewu, ale niewerbalnym komunikatem, że to, co zrobili słuchacze, było złem i błędem. Jednakże, jak wiemy z listów Apostoła Narodów, nie przestał on myśleć o swoim narodzie i modlić się za niego. W Liście do Rzymian zdobywa się nawet na wyznanie, że wolałby być sam potępiony, byleby tylko Żydzi jako naród uwierzyli w Pana Jezusa. Nie stracił zatem nadziei, tylko powierzył tę sprawę Bogu. Wiele rzeczy nie zależy od naszych ludzkich wysiłków. Czasami czujemy się bezradni. Nie jest to nasza wina, tylko doświadczenie, w którym mamy zaufać Panu Bogu. On potrafi w swojej Opatrzności nawet z trudności wyprowadzić dobro.

Psalm responsoryjny: Ps 98, 1bcde. 2-3b. 3c-4

Okres Zmartwychwstania Pańskiego jest okresem wielkiej radości. Psalm 98 aż kipi radością i zachwytem nad Bożym dziełem zbawienia. Psalmista jest zachwycony, że wszystkie narody mogą usłyszeć Dobrą Nowinę i mają możliwość zbawienia. Autor natchniony nie poprzestaje na tym, ale wskazuje czytelnikom, jak mają odpowiedzieć na tę Bożą inicjatywę. Wzywa mianowicie do śpiewania Bogu nowej pieśni. Czym ona jest? W świetle Nowego Testamentu można ją zidentyfikować jako nowe Przykazanie Miłości, które Pan Jezus przyniósł na świat: Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem. Święty Jan Apostoł w swoim Pierwszym Liście zaznaczył, że jest to przykazanie nowe i stare. Stare, bo było już nakazane w Starym Testamencie, a nowe, ponieważ Pan Jezus dał Ducha Świętego, dzięki któremu można to przykazanie wypełnić. Święty Augustyn również zauważył, że przykazanie to jest nowe, ponieważ zostało dane nowym ludziom odkupionym przez Krew Chrystusa. Praktykowanie tego nakazu codziennie odnawia nas i czyni niejako nowymi ludźmi. Pan Bóg słyszy nie tylko muzykę liturgiczną, ale przede wszystkim muzykę serca, która rozbrzmiewa w myślach, dobrych pragnieniach i dobrych czynach. Świętość zatem to niejako wielka duchowa symfonia.

Ewangelia: J 14, 7-14

Wielokrotnie w historii Kościoła powstawały kontrowersje w związku z kultem obrazów innych widzialnych przedstawień Chrystusa, Matki Najświętszej, aniołów i świętych. Jak chrześcijanin może czynić przedstawienia rzeczywistości niewidzialnej, skoro w Księdze Wyjścia jest umieszczony Boży zakaz czynienia rzeźb i obrazów Boga? Przecież, jak mówi Pismo: nikt nie może ujrzeć Boga i pozostać przy życiu. Pan Jezus rozwiązuje ten dylemat w swoim Wcieleniu. Chciał nie tylko być blisko człowieka, ale również pozwolić mu siebie zobaczyć. Prośba Apostoła Filipa wyraża najgłębsze pragnienie człowieka: oglądanie Boga i sycenie się Jego pięknem i dobrem. Pan Jezus odpowiada, że kto Jego zobaczył, zobaczył Boga Ojca, gdyż są Oni jednością Trójcy Świętej. Skoro zatem Bóg dał nam poznać siebie w swoim Synu, uprawniony jest kult obrazów i rzeźb. Szczegółowo o tym wypowiedział się Sobór Nicejski II w 787 r. Zgromadzenie to rozróżniło adoracje należne tylko Bogu od czci, jaka może być oddawana pobożnym wizualnym przedstawieniom, z tym wszakże zastrzeżeniem, że gdy czcimy obraz, to nie czcimy materii, lecz osobę, którą ten obraz przedstawia. Powinniśmy zatem dziękować Bogu, że stał się dla nas tak bliski i że pozwala nam zwracać się do siebie na wiele różnych sposobów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter