19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań -poniedziałek, VI tydzień zwykły

Ocena: 4.95
644

Także w naszym życiu Bóg każdego dnia dokonuje wielkich cudów, którymi są np. skutki Sakramentu Pokuty, uczestnictwo w cudzie konsekracji Postaci Eucharystycznych.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Michał Dłutowski

Pierwsze czytanie: Jk 1, 1-11

Apostoł przekazuje nam wskazówkę, jak pokonywać wszelkie trudności. Trzeba nam prosić Boga z wiarą i nigdy nie wątpić w to, że może naszą prośbę spełnić.
Bywają sytuacje, że ludzie modlą się latami, prosząc w pewnych sprawach, lecz w sercu swoim nie mają nadziei. Jest to przykład niewłaściwie odmawianej modlitwy, która z góry zakłada brak jej spełnienia.
Módlmy się tak, jakby ta prośba była już spełniona. Dziękujmy za jej wysłuchanie. Może to być kwestia dni, miesięcy a czasem i lat, lecz jeśli modlimy się o zbawienie naszych bliskich, Bóg szczególnie wysłuchuje tych modlitw, gdyż On sam pragnie ich spełnienia. Pamiętajmy, że przeszkodą na drodze do jedności z Bogiem i ludźmi jest grzech. Najpierw trzeba go usunąć, a modlitwa nasza zostanie wysłuchana. Ważna jest jakość modlitwy, to czy wynika ona z miłości do Boga, czy jest zanoszona w skupieniu, czy jest rozumna, czy może podejmowana w pośpiechu, rutynowo, bez głębszej refleksji. Pamiętajmy o tym, że w modlitwie sam Bóg jest najważniejszy, a nie to, o co prosimy.

Psalm responsoryjny: Ps 119, 67-68.71-72.75-76

Warto uzmysłowić sobie, że Bóg jest dawcą życia. Dlatego też czy w życiu, czy po śmierci zawsze należymy do Niego, czy sobie to ktoś uświadamia, czy nie. Mówimy czasem: „moje życie”, ale tak naprawdę ono należy do Boga. My jesteśmy zaledwie dzierżawcami daru życia, które po Bogu ma najwyższą wartość. Przekroczenie przykazania „Nie zabijaj” jest uderzeniem w plan stwórczy Boga. Największa kara czeka ludzkość za grzech aborcji. Chrześcijańska Europa wymiera i jest podbijana przez inne ludy, które to przykazanie zachowują. Grzech aborcji jest dowodem ogłupienia człowieka, który twierdzi, że w łonie matki nie ma istoty ludzkiej lub też, że człowiek ma prawo decydować o życiu innego człowieka przed jego narodzeniem. Decyzja o życiu każdego człowieka należy wyłącznie do Boga!

Ewangelia: Mk 8, 11-13

Jezus Chrystus podczas swojego ziemskiego życia dokonywał wielu cudów jako Bóg i Człowiek. Jednak faryzeusze oczekiwali znaku, dzięki któremu mogliby w Niego uwierzyć. Bóg nie jest automatem spełniającym wszystkie nasze zachcianki. Nie my dyktujemy Mu warunki, co ma robić. Jest przecież dokładnie na odwrót. Także w naszym życiu Bóg każdego dnia dokonuje wielkich cudów, którymi są np. skutki Sakramentu Pokuty, uczestnictwo w cudzie konsekracji Postaci Eucharystycznych. Lecz my wciąż chcemy więcej dowodów, czegoś więcej od Boga. On nie uczyni już więcej ponad to, co nam przekazał. Nie ma już niczego więcej ponad jego zbawczą Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. Zdajmy sobie sprawę z tego, czym jest zbawcza ofiara, jaką poniósł za każdego z nas Boży Syn.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter