19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Piątek, V Tydzień Wielkanocny

Ocena: 4.1
1171

Wierzymy, że tak jak Apostołom w pierwszym wieku, tak i dzisiaj papieżowi w jedności z kolegium biskupów towarzyszy Duch Święty. Warto dziś zapytać się, czy, poza słuchaniem medialnych doniesień, czytamy wypowiedzi Ojca Świętego? Czy modlimy się o jedność Kościoła?

-teksty czytań-

fot. www.wikipedia.org Paweł i Barnaba w Listrze (obraz Adriaena van Stalbemta)

Mateusz Mickiewicz (kleryk V roku WMSD w Warszawie)
(Bractwo Słowa Bożego)

Pierwsze czytanie: Dz 15,22-31

Dzisiejsze czytanie to kontynuacja historii, którą słyszeliśmy w środę. W Jerozolimie odbyło się uroczyste zgromadzenie apostołów, nazywane Soborem Jerozolimskim, podczas którego głos zabierają Piotr, Barnaba i Paweł oraz Jakub. Apostołowie podjęli jednomyślną decyzję, że pogan nie trzeba obrzezywać, bo w Chrystusie Bóg powołał ich do wiary tak samo, jak Żydów. Jedynym wskazaniem dla pogan są tak zwane klauzule Jakubowe, a więc zachęta Apostoła Jakuba, aby powstrzymali się ,,od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone i od nierządu”. Ich celem jest wezwanie pogan, aby odwrócili się od dawnego sposobu życia i służyli wyłącznie Jedynemu Bogu. Postanowienia Soboru Jerozolimskiego z radością i ulgą przyjęli członkowie Kościoła w Antiochii.

Pierwszy Sobór w wyraźny sposób pokazał też jedność dwóch ,,filarów Kościoła” – Piotra i Pawła – z których pierwszy głosił Ewangelię wśród Żydów, a drugi wśród pogan. Obu Apostołów po latach połączyło także męczeństwo za wierność Chrystusowi.

Wierzymy, że tak jak Apostołom w pierwszym wieku, tak i dzisiaj papieżowi w jedności z kolegium biskupów towarzyszy Duch Święty. Warto dziś zapytać się, czy, poza słuchaniem medialnych doniesień, czytamy wypowiedzi Ojca Świętego? Czy modlimy się o jedność Kościoła?

Psalm responsoryjny: Ps 57,8-12

Stary Testament w wielu miejscach mówi nie tylko o Narodzie Wybranym. Natchnieni autorzy przeczuwali coraz wyraźniej, że Boża miłość obejmuje nie tylko Izrael, ale także wszystkie narody pogańskie. ,,Wznieś się, Boże, ponad niebiosa, nad całą ziemią Twoja chwała” – woła psalmista.

Dzięki pracy misyjnej Apostołów rzesze ludzi różnego pochodzenia usłyszały Dobrą Nowinę o Chrystusie. A dzięki komu ja uwierzyłem? Podziękujmy dziś Bogu za naszych rodziców i rodziców chrzestnych, ale także za wszystkie osoby, które postawił na naszej drodze wiary.

Ewangelia: J 15,12-17

 Czasem jest tak, że ktoś nam o czymś mówi kilka razy. Tak jest też ze słowem Bożym – pewne fragmenty powracają do nas częściej, jakby Pan Bóg dobijał się do nas. Warto zresztą nieraz pozostać przy jednym fragmencie Pisma świętego dłużej, kilka dni, tygodni, a może nawet lat. Wtedy Słowo ma szansę dotrzeć do głębi naszego serca. Dziś rozważamy w liturgii w dużej mierze ten sam fragment ewangelii Janowej, co wczoraj. Tym bardziej potrzebujemy zatem czujnego i ufnego jej przyjęcia.

Czym jest miłość, o której mówi Pan Jezus? Jaki powinna przybrać kształt? To coś więcej, niż starotestamentowe przykazanie miłości. Jezus miłuje nas tak, jak Ojciec umiłował Jego. Jesteśmy włączeni w miłość Trójcy Świętej! To miłość, która nie waha się oddać życia, aby nas uwolnić, aby nas uczynić szczęśliwymi. Najpełniejszym wyrazem miłości Chrystusa do nas jest właśnie Jego paschalna ofiara, którą teraz – przez 50 dni – przeżywamy w liturgii. Jeżeli nieustannie powracam do tej miłości Chrystusa do mnie, jeżeli żyję w jej perspektywie, wtedy dopiero mogę innych obdarzać taką miłością.

Pan Jezus nazywa dzisiaj swoich uczniów, tych którzy wypełniają Jego przykazania, przyjaciółmi. W naszym życiu potrzebujemy ciągle pogłębiania tej przyjaźni z Jezusem. Święta Teresa z Avila, wielka mistyczka i odnowicielka Karmelu, mówiła o modlitwie właśnie jako o relacji przyjaźni z Chrystusem.

Ale, jak uczy święty Augustyn w swoim komentarzu do Ewangelii św. Jana, ,,miłość Boga jest pierwsza w dziedzinie przykazania, a miłość bliźniego pierwsza w porządku wykonania”. Mamy się uczyć dzielić tą miłością w codzienności. Jak uczy dalej wielki ojciec Kościoła: ,,Miłując bliźniego i troszcząc się o niego, przemierzasz drogę. Jaką drogę? Drogę wiodącą do Boga, którego mamy miłować całym sercem, całą duszą i całym umysłem. Nie doszliśmy jeszcze do Boga, ale mamy z sobą naszego bliźniego. Umiej więc znosić tego, który ci towarzyszy w drodze, abyś doszedł do Tego, z którym pragniesz pozostać”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter