2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Piątek II Tydzień Wielkiego Postu

1537

Winnicą jest naród żydowski, dzierżawcami – przywódcy religijni, a kolczastym żywopłotem – Prawo Mojżeszowe. Sługami właściciela są prorocy, a synem sam Jezus Chrystus. Cała opowieść jest na tyle czytelna, że nawet arcykapłani i faryzeusze nie mieli problemu z jej odczytaniem i wzięciem do siebie

-teksty czytań-

fot. www.pexels.com

komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor: dr Andrzej Kosiński

Pierwsze czytanie: Rdz 37,3-4.12-13a.17b-28

Jako wierzący jesteśmy przekonani, że Bóg nawet ze złych ludzkich czynów wyprowadza dobro. Przykładem jest historia Józefa i jego braci. Józef był umiłowanym synem Jakuba i wiódł szczęśliwe życie do czasu, gdy jego bracia z zazdrości o miłość ojca postanowili go zgładzić. Ciekawe jest to, że Biblia nie mówi nic o jego reakcji na wrzucenie do studni czy oddanie go w ręce Madianitów.

Żadnego krzyku czy płaczu. Józef był pełen ufności i beztroski nawet w obliczu niechęci i wrogości braci, a tym samym symbolizował człowieka żyjącego w niewinności i prostocie. Może właśnie dzięki tym cechom stał się doskonałym narzędziem w rękach Boga. Dalsza historia pokazuje, jak Józef, będąc na dworze faraona, wybawił od głodu swojego ojca i braci.

Istotną rolę w tym wydarzeniu odegrał Ruben, który złamał jedność braci i zasugerował, żeby nie zabijać Józefa, lecz żywego wrzucić do wyschniętej studni. Musiał on cieszyć się autorytetem wśród rodzeństwa, bo bracia posłuchali go. Pomyślmy o naszym życiu i przypomnijmy sobie sytuacje, kiedy nawet wśród najbliższych trudno nam było wypowiedzieć swoje odmienne zdanie.

A przecież możemy swoją opinią tak wiele zmienić. Odwaga Rubena wpłynęła nieco później na Judę, który zaproponował braciom sprzedanie Józefa kupcom. Można sądzić, że Ruben swoim sprzeciwem zapoczątkował proces ratowania Józefa. Przypomnijmy sobie, ile razy nasze odmienne zdanie w jakiejś kwestii sprawiło, że i inni myślą podobnie jak my, ale brak im odwagi, aby przeciwstawić się ogółowi.

Ta opowieść uczy nas, że Bóg daje nam siłę do zniesienia każdego cierpienia, jeśli tylko w pełni Mu zaufamy. Tylko Pan widzi przyszłość i wie, jak wykorzystać nawet złe wydarzenia i przynieść człowiekowi ocalenie.

Psalm responsoryjny: Ps 105,16-17.18-19.20-21

Naukowcy przyjmują, że Psalm 105 powstał w czasie przesiedlenia babilońskiego. Jest on Hymnem ku czci Zbawcy, który ma moc wyzwolenia z ucisku. Jako jeden z przykładów Bożego panowania nad wszystkim, co się dzieje na świecie, przywołuje usłyszaną dzisiaj historię Józefa i jego braci. Przypomina nam, abyśmy Mu ufali i szukali woli Pana i Jego mocy, zawsze pragnęli być w Jego obecności (por. Ps 105,4).

Ewangelia: Mt 21,33-43.45-46

Jezus w swoim nauczaniu daje się poznać jako znawca Prawa i Proroków, czyli Słowa Bożego. Wielokrotnie, rozpoczynając swoje nauczanie, odwołuje się do ksiąg Starego Testamentu. Tak dzieje się i w dzisiejszym fragmencie z Ewangelii wg Św. Mateusza. Kanwą do przypowieści o dzierżawcach winnicy jest Pieśń o winnicy z Księgi proroka Izajasza (5,1-7). Jest ona historią relacji Izraela z Bogiem, który jest ukazany jako właściciel winnicy. Winnicą jest naród żydowski, dzierżawcami – przywódcy religijni, a kolczastym żywopłotem – Prawo Mojżeszowe. Sługami właściciela są prorocy, a synem sam Jezus Chrystus. Cała opowieść jest na tyle czytelna, że nawet arcykapłani i faryzeusze nie mieli problemu z jej odczytaniem i wzięciem do siebie. Na zakończenie Jezus odwołuje się do Psalmu 118: Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym. Pan to sprawił i jest to cudem w oczach naszych. Aby tak płynnie cytować Słowo Boże, Jezus z pewnością musiał je pilnie czytać i rozważać. Jest to również dla nas zachęta, aby codziennie, regularnie karmić się lekturą Pisma Świętego.

PODZIEL SIĘ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter