1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Czwartek, XXXII Tydzień zwykły

418

Dopiero moc Ducha sprawia, że z ziemskiego patrzenia przenoszą swój wzrok na spojrzenie z innej perspektywy – z perspektywy zbawienia.

-teksty czytań-

Fot. Pixabay - CC0

komentarze Bractwa Słowa Bożego
autor: s. Tomasza Potrzebowska CSC

Pierwsze czytanie: Mdr 7,22-8,1

Usłyszeliśmy fantastyczny opis Bożej Mądrości, jaka jest i jak działa, czyli jaki jest i jak działa Jezus. On jest obrazem Boga niewidzialnego, jak napisał św. Paweł. Jest obrazem Bożej dobroci, jak usłyszeliśmy przed chwilą. Bóg chce, abyśmy tak na Niego patrzyli. Byśmy dostrzegli, że On jest ponad wszystkim, że jest wspanialszy od tego, co tu, na ziemi, określamy jako niesamowite i piękne. Każdy, kto doświadczył budowania relacji z Panem Jezusem, będąc napełnionym Jego Duchem, zgodzi się z tymi słowami z Księgi Mądrości. 

Ta relacja uskrzydla i wznosi ponad to, co wokół nas jest skażone grzechem. Duch Święty sprawia, że widzimy Jezusa jako Tego, który jest święty, miłujący, niezawodny, bo Duch Święty wszystko w nas odnawia – naszą modlitwę, nasze patrzenie na ludzi, naszą wiarę. Dlatego tak bardzo Bogu zależy, żeby każdy z nas żył napełniony Jego obecnością, dlatego przeczytaliśmy, że Bóg miłuje tego, kto przebywa z Mądrością, bo ona piękniejsza niż słońce i wszelki gwiazdozbiór. Zachwycamy się pięknem i wielkością wszechświata, jak bardzo więc żyjąc w Duchu Świętym możemy się zachwycić pięknem i wielkością Boga, który stworzył ten wszechświat. Pomyślmy dziś, czy pozwalamy się Bogu napełniać Jego Duchem i czy jesteśmy wewnętrznie otwarci na przyjęcie tego zachwytu, który On może w nas obudzić.

Psalm responsoryjny: Ps 119,89-91.130.135.175

Bóg jest wieczny i przyjęcie Jego Słowa pozwala nam wchodzić w Jego wieczność. Przyjęcie Jezusa daje nam zbawienie, udział w chwale nieba. Bóg nam to obiecał, a wiemy, że On jest wierny swoim obietnicom, nawet jeśli my wierności nie dochowujemy. Poznanie Jezusa, Jego Wcielonego Słowa, nas oświeca, bo otwiera nasze oczy na zupełnie inną perspektywę patrzenia. Nie z pozycji kogoś przegranego i potępionego, ale z pozycji ukochanego dziecka Boga, któremu On okazuje światło swego Boskiego oblicza. To światło pokazuje właściwą drogę, oświetla każdy nasz krok i uczy zaufania Bożemu prawu – Jego ustawom, które niosą życie i wolność, której każdy z nas tak bardzo potrzebuje. 

Niech zatem nasza dusza wielbi dziś Pana, niech się w Nim rozraduje, niech przeniknięta światłem Ducha Świętego trwa w usprawiedliwieniu, które jest darem wysłużonym przez Pana Jezusa dla nas. I niech na drodze naszego życia zawsze wspierają nas Boże drogowskazy wskazujące właściwy kierunek do wieczności w Jego chwale.

Ewangelia: Łk 17,20-25

Królestwo Boże jest pośród nas. Jest niewidzialne i nieuchwytne, lecz dostrzegalne dla tych, którzy przyjmują do swojego życia Pana Jezusa. Bogu chodzi więc o nasze serca, a nie o miejsca, do których możemy pobiec, by Go szukać. Pan Jezus był pytany przez faryzeuszów oraz swoich uczniów o czas i miejsce przyjścia Jego królestwa. Próbował więc im wszystkim wyjaśnić, że w niewłaściwy sposób Jego królestwo rozumieją. Królestwo bowiem jest tam, gdzie jest król, a to Jezus jest Królem. Zapowiada więc swoje cierpienie i mękę krzyżową, bo to właśnie na krzyżu zakróluje. Kiedy zostanie odrzucony, poniżony i zabity, wtedy objawi swoje królowanie nad szatanem, grzechem i śmiercią. 

Uczniom ciężko to było zrozumieć i nawet po Jego zmartwychwstaniu wracają do pytania o czas przywrócenia królestwa Izraela. Dopiero przyjście Ducha Świętego pozwala im właściwie zrozumieć to, o czym Pan Jezus im mówił. Dopiero moc Ducha sprawia, że z ziemskiego patrzenia przenoszą swój wzrok na spojrzenie z innej perspektywy – z perspektywy zbawienia.

PODZIEL SIĘ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter