19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - czwartek, VI tydzień zwykły

Ocena: 4.8
455

Kim Jezus jest dla Ciebie? Warto szczerze na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli chcesz to zweryfikować, to odpowiedz na kolejne pytania. Zastanów się, ile czasu każdego dnia spędzasz razem z Nim na modlitwie?

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Michał Dłutowski

Pierwsze czytanie: Jk 2, 1-9

Apostoł przestrzega nas przed powierzchownym osądem. Oceniając człowieka po wyglądzie, możemy być bardzo niesprawiedliwi. Możemy dokonywać różnicy między ludźmi, segregując ich na gorszych i lepszych, bardziej ważnych i mniej. Z tego bierze się nierówne traktowanie i również upokarzanie innych ludzi. To wszystko wynika z podejścia materialistycznego, gdzie ważniejsze jest nie to, kto kim jest, lecz co posiada. Zastanówmy się, jak czulibyśmy się, gdybyśmy to my byli odrzuceni lub potraktowani z pogardą przez kogoś, bo nie dysponujemy markowymi, wysokogatunkowymi dobrami. Stawianie siebie wyżej, ponad innych z powodu bogactw materialnych tego świata jest dowodem ogromnej niedojrzałości człowieka. Wynika ona z ograniczenia naszego myślenia o kimś tylko do tego, co widoczne, z pominięciem życia duchowego i całego jego życia w obfitości przykazania miłości. Nie naśladujmy tych, którzy nie szanują drugiego człowieka, lecz idźmy za przykładem Jezusa, który oddał życie za wszystkich, również za najuboższych i pogardzanych przez innych.      

Psalm responsoryjny: Ps 34,2-3.4-5.6-7

Szczególnie umiłowanym przez Boga jest człowiek ubogi. Jezus Chrystus sam przecież stał się takim, by uczyć nas, co w życiu jest najważniejsze. Uczynił to między innymi po to, aby utożsamić się z najbiedniejszymi. Uczynił to, aby każdy człowiek Mu ufał, aby każdego z najbiedniejszych materialnie czy duchowo ocalić od rozpaczy. Psalmista zauważa, że konieczne do odzyskania nadziei w życiu jest spojrzenie na Boga. Ono przynosi ze sobą wewnętrzną radość wynikającą z wewnętrznej wolności, jaką niesie ze sobą oblicze Miłosiernego Zbawiciela.

Ewangelia: Mk 8, 27-33

Jezus dzisiaj stawia każdemu z nas bardzo ważne pytanie: Za kogo mnie uważasz?
A zatem - kim Jezus jest dla Ciebie? Warto szczerze na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli chcesz to zweryfikować, to odpowiedz na kolejne pytania. Zastanów się, ile czasu każdego dnia spędzasz razem z Nim na modlitwie. Co dla Niego ostatnio uczyniłeś? Z czego zrezygnowałeś, co poświęciłeś, aby być Mu wiernym? Dziś obchodzimy wspomnienie dzieci z Fatimy bł. Franciszka i bł. Hiacynty. One potwierdziły swym życiem, że Jezus i Maryja byli dla nich wszystkim. Jako dzieci potrafiły z miłości do Boga pokutować, przyjmować cierpienia i długo modlić się.
Święci uczą nas swego rodzaju szaleństwa. Pokazują, że Bóg może być dla nas wszystkim, gdyż wszystkim jesteśmy dla Boga w miłości. Nie bójmy się ponosić straty dla Chrystusa, bo każda nasza ofiara będzie nam policzona i stanie się naszą radością w niebie, a w szczególności ofiara poniesiona za drugiego człowieka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter