30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - czwartek, V tydzień zwykły

Ocena: 4.93333
1325

Kto potrafi czekać i naprzykrzać się Bogu tak, jak kobieta, której córeczka była opętana, zostanie wysłuchany.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Anna Wasilewska

Pierwsze czytanie: 1 Krl 11, 4-13

Pod koniec swojego życia Król Salomon odwrócił się od prawdziwego, jedynego Boga Izraela. Dokonało się to pod wpływem cudzoziemskich żon, bowiem Salomon przekraczając Prawo, poślubił wiele kobiet. Pierwsze słowa Pana do Salomona (1 Krl 3,4-15) były odpowiedzią na pobożność króla. Ostatnie słowa Boga, które dziś czytamy, dotyczą bałwochwalstwa. Wcześniejsze fragmenty opiewały mądrość, sprawiedliwość, sukcesy ekonomiczne i polityczne króla. Natomiast w końcowym fragmencie spotykamy się z negatywną oceną Salomona i zdecydowanym potępieniem postawy króla. Im starszy bowiem był król, tym bardziej ulegał swoim licznym żonom. Za ich namową zaczął oddawać cześć obcym bożkom. Wielki budowniczy świątyni Boga Jedynego teraz wybudował świątynię poświęconą Asztarte i Molochowi, któremu składano ofiary z dzieci. Głównym oskarżeniem stawianym Salomonowi w tym fragmencie jest, że „dopuścił się tego, co jest złe w oczach Pana, i nie okazał pełnego posłuszeństwa Panu”. Swoim postępowaniem wywołał gniew Boga i sprowadził na siebie karę. Królowi zostanie odebrane królestwo. Pod koniec życia król dokonał złych wyborów. My możemy się od nich uchronić jedynie poprzez wierność Bogu i w ten sposób nie zmarnować danych nam Bożych darów.

Psalm responsoryjny: Ps 106, 3-4.35-36.37.40

Psalmista przypomina, że szczęśliwy jest człowiek, który w swoim życiu kieruje się prawem Bożym. Z Ewangelii znamy osiem błogosławieństw rozpoczynających się od słowa, które może być tłumaczone jako „szczęśliwi”. Sięgając do Katechizmu Kościoła Katolickiego, czytamy, że „błogosławieństwa wznoszą naszą nadzieję do Nieba jako do nowej Ziemi Obiecanej; wytyczają jej drogę przez próby, które cechują uczniów Jezusa” (KKK, 1820); „są odpowiedzią na naturalne pragnienie szczęścia” (KKK, 1718). W ten sposób „błogosławieństwa odsłaniają cel życia ludzkiego, ostateczny cel czynów ludzkich” (KKK, 1719) i „uczą nas o celu ostatecznym, do którego powołuje nas Bóg” (KKK, 1726). Jednak podążanie drogą proponowaną przez Boga nie należy do zadań łatwych. W tym fragmencie psalmista przypomina o niewierności ludu Izraela, wspominając głównie o grzechu idolatrii i praktykowaniu pogańskich rytuałów.

Współcześnie również kwitnie bałwochwalstwo wobec różnego rodzaju idoli wolności i postępu. W miejsce kultu Boga Żywego i Prawdziwego tworzy się własne bożki.

Dziś potrzeba nam umiejętności w rozeznawaniu współczesnych idoli (bożków). Potrzeba codziennie nawracać się do Boga, który „stworzył świat i wszystko, co jest na nim”.

„Pozwólcie się odnawiać Duchowi w waszym myśleniu i przyobleczcie się w nowego człowieka, stworzonego zamysłem Boga w sprawiedliwości i prawdziwej świętości” (Ef 4,23).

Ewangelia: Mk 7, 24-30

Jezus na ziemi pogan, w okolicach Tyru i Sydonu, spotyka kobietę, której córeczka była opętana. Kobieta, padając do nóg Jezusa, prosi z ufnością o uzdrowienie dziecka. Jezus odmawia, „bo niedobrze jest zabierać chleb dzieciom i rzucać szczeniętom”. Kobieta niezniechęcona odpowiedzią Jezusa odważnie wchodzi w dialog. Z perspektywy judaizmu to spotkanie nie powinno mieć miejsca. Przychodzi kobieta, której Jezus nie zna, rozpoczyna rozmowę. Z punktu widzenia prawa żydowskiego, kobieta ta zachowuje się w sposób nieobyczajny. Mówiąc o dzieciach, Jezus ma na myśli Żydów. Z kolei słowo „szczenięta” odnosi się do pogan - wy jesteście poganie, czyli psy, a my jesteśmy Żydzi, czyli dzieci Boga. Kobieta nie przestaje prosić, przecież i szczenięta mogą pożywić się okruszkami. Chce choć odrobiny łaski. Jezus, zbudowany postawą poganki i jej mądrą odpowiedzią, ostatecznie wysłuchuje jej prośby, uwalnia córkę od złego ducha.

Bronią tej kobiety są upór, odwaga i cierpliwość. Chociaż wydaje się być na przegranej pozycji, nie poddaje się. Kto potrafi czekać i naprzykrzać się Bogu jak ona, zostanie wysłuchany.

.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter