19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kim jest Jezus?

Ocena: 4.4
777

„Kim jestem?” – pyta swoich uczniów Pan Jezus. Ludzie utożsamiają Go z Janem Chrzcicielem, Eliaszem i jakimś dawnym prorokiem.

fot. xhz

To są bardzo wzniosłe tytuły, podkreślające moc i niezwykłość Jezusa. Jan Chrzciciel już nie żył, kiedy było postawione to pytanie – ścięto mu głowę. Czy ten, komu nadano ten tytuł, miałby wykazać się mocą odwrócenia konsekwencji ciosu katowskiego topora? Eliasz był uważany za niezwykle potężnego proroka – nic nie wydawało się dla niego niemożliwe. Jeden z tytułów Eliasza to „prorok jak ogień”. Otrzymał ten przydomek na pamiątkę wezwania z nieba ognia, który spalił ofiarę, drewno, ołtarz i wodę, przygotowane, żeby pokazać, że Jahwe jest prawdziwym Bogiem. Wydarzenie było tak niezwykłe, że otrzymał w oczach ludzi upoważnienie do ukarania śmiercią kilkuset oszustów podających się za proroków bożka Baala.

Ciekawe, co dzisiaj usłyszymy od ludzi, kiedy zapytamy o to, kim jest Jezus. Dla wielu Jezus wydaje się bardziej odległy niż dla pytanych w Ewangelii ludzi ścięty Jan Chrzciciel czy dawny, legendarny Eliasz. Nie wiem, czy kiedykolwiek usłyszymy, że Jezus jest dla kogoś wypełnieniem tęsknot, które od zarania ludzkości ludzie dostrzegają w sobie. Tęsknot o kimś, kto nas uratuje, dla kogo będziemy ważniejsi nad życie. Wielu takich zbawicieli wyprodukowała kultura i sztuka – bohaterów, którzy biorą na siebie ciosy przeznaczone dla innych, którzy wolą umrzeć, aby kogoś ocalić. Bohaterów, których historie poruszają nas do głębi.

W tym, co Jezus mówi, może zastanawiać, dlaczego zabrania uczniom ogłaszać, że jest Mesjaszem Bożym. Zbawiciel chciał uniknąć pewnego fatalnego nieporozumienia. Rabini w Jego czasach, opierając się na zapowiedziach prorockich, głosili, że mesjasz będzie panem i wybawcą Izraela. Władcą, który oczyści Jerozolimę z pogan, pozabija grzeszników i wyzwoli Izraela. Tak rozumieli postać mesjasza arcykapłani i starsi ludu, dlatego postanowili Go zabić. Chcieli uniknąć ogłoszenia Go mesjaszem, bo bali się, że Rzymianie zareagują militarnie. Nie takim mesjaszem (czyli po polsku chrystusem, namaszczonym) był Jezus Chrystus. On był potężny, ale w inny sposób. Zaskakująco potężny także dla nas, którzy powinniśmy znać już dobrze Jego historię. Sam Chrystus o tym mówi, kiedy tłumaczy, kim jest „Mesjasz Boży”.

Dzisiaj często mamy takie oczekiwania od Mesjasza, jak były dawniej. Czy Jezus nie mógłby zrobić porządku z grzesznikami, chorobami, wojnami, utratą wiary, niemoralnością itd.? Nieraz pragnie się usłyszeć od chrześcijan wyznanie wiary, które Jezus podaje w Ewangelii. „Kim jest Jezus? – Jezus to Ktoś, z Kim chcę cierpieć, będę odrzucony przez innych, będę z Nim umierał, aby na końcu zmartwychwstać”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafii św. Kazimierza Królewicza w Kobyłce

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter