7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czyjego głosu słucham?

Ocena: 5
1108

„Ja jestem bramą owiec”.

fot. Freepik/LipikStockMedia

Dziś wielu jest idoli, influencerów, youtuberów, celebrytów, „ekspertów” z wielu dziedzin. Dużo osób jest znanych medialnie, rozpoznawanych i lubianych. W naszym życiu także spotykamy osoby, które nas przyciągają i fascynują. Jednak czy wszystkie te osoby są warte słuchania i naśladowania? Czy ich rady i przykład są dobre dla naszego życia duchowego? Warto się zastanowić, czy ten, kogo słucham i oglądam, ciągnie mnie „ku górze, gdzie przybywa Chrystus”, czy raczej ku ziemi. „Nie wszystko złoto, co się świeci”.

Jezus Dobry Pasterz przestrzega w dzisiejszej perykopie Ewangelii przed zwodzicielami o złych intencjach, a także „złodziejami i rozbójnikami”. Zachęca, abyśmy pośród szumu i zgiełku świata umieli rozpoznawać Jego głos. Ten głos wiedzie nas na niebieskie pastwiska – do nieba. Jest to głos, który mówi prawdę. Prawdę, która nie zawsze jest łatwa do przyjęcia, bo przestrzega, upomina, odziera nas z naszej obłudy i zakłamania.

Jak rozpoznać głos Pana Jezusa? Głosem tym na pewno będzie dziesięć przykazań Bożych, przykazania kościelne i to, co zawarte jest w katechizmie katolickim. Czy znam przykazania, nie tylko powierzchownie, ale także z wyjaśnieniami z katechizmu? Czy kiedykolwiek zaglądałem do niego? Rozpoznajemy głos Pana Jezusa także w ciszy, refleksji i sumieniu kształtowanym przez Słowo Boże i naukę Kościoła. Czy zastanawiam się na codziennym rachunku sumienia, czy to, co zrobiłem dzisiaj, przybliżyło mnie do Boga, czy oddaliło? Czy to, co dzisiaj czytałem, czego słuchałem i co oglądałem, było wartościowe? Czy wsłuchuję się w głos sumienia?

Na pewno też warto w naszym życiu wrócić do słuchania i naśladowania dobrych, sprawdzonych przez Kościół „celebrytów” – świętych i błogosławionych. Czy czytam życiorysy świętych? Czy poznaję i staram się naśladować świętych, których wcześniej nie znałem? Czy mam ulubionego świętego? Czy znam jego życiorys, dzieła i pisma? Czy proszę codziennie o jego wstawiennictwo? Dla mnie niezwykle owocne było spotkanie z życiorysem św. Jana Marii Vianneya w książce „Święty i diabeł” Wilhelma Huenermanna, św. Tereski od Dzieciątka Jezus w jej „Dziejach duszy” czy też św. Faustyny w „Dzienniczku”. Może warto sięgnąć do książek, filmów czy kanałów na YouTubie, które przedstawiają życie świętych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

wikariusz w parafi i św. Wita w Karczewie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter