16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co by nam powiedział Jan?

Ocena: 0
724

Ewangelista Łukasz opisuje dziś spotkanie Jana Chrzciciela z tłumem, wśród którego wyróżnił trzy grupy chcące przyjąć chrzest.

Kazanie św. Jana Chrzciciela Pieter Bruegel (starszy)

Są tam Żydzi, którzy na próżno odwołują się do pochodzenia od Abrahama, zamiast „wydawać owoce godne nawrócenia”, czyli dawać na co dzień świadectwo autentycznej przemiany postaw. Z prorokiem spotykają się celnicy, tzn. poborcy podatków i ich podwładni, których Jan zachęca, aby praktykowali elementarną sprawiedliwość, unikając korupcji i ucisku. Ostatnie pytanie do nauczającego Chrzciciela kierują żołnierze, którym nakazuje odrzucić wszelką przemoc.

Ewangelista zaznaczył, że Jan Chrzciciel dawał ludowi też wiele innych napomnień. Jakie słowa skierowałby dziś? Do polityków może powiedziałby: myślcie o innych, nie tylko o sobie. Do lekarzy: każde życie jest święte. Do kapłanów: pamiętajcie o ubogich, odrzuconych i pogrążonych w rozpaczy. Do rolników: szanujcie ziemię i dbajcie o nią. Do nauczycieli: wychowujcie do wartości. Do emerytów: wspierajcie radą, nie rozkazem. Do młodzieży: bądźcie odpowiedzialni za swoją przyszłość. Do dzieci: nie zasmucajcie swoich rodziców.

Kto z nas musiałby dziś oddać nagromadzone przedmioty? Kto nakarmi głodnych? Kto spełni uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy?

Świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, od lat towarzyszące wieczerzom wigilijnym w naszych domach, są jednym z przejawów troski o bliźnich. Blask płomienia na zastawionych postnymi potrawami stołach przypomni nam, że dodatkowe nakrycie nie jest jedynie pięknym symbolem świątecznym.

Jan Chrzciciel czuje się sługą z najniższej warstwy, niemal niewolnikiem. Odwiązywanie rzemieni u sandałów było czynnością, jakiej żaden pan nie mógł wymagać od swojego sługi Żyda, ponieważ uchodziła za zbyt poniżającą. Zapowiadany chrzest Jezusa „Duchem Świętym i ogniem” nie jest zwyczajnym oczyszczeniem praktykowanym przez św. Jana, który postawą wyraźnie odrzuca pokusę mesjańskości. On kieruje wszystko ku Jezusowi.

Św. Jan Chrzciciel nie ma w sobie cech celebrytów, którzy lubią skupiać na sobie flesze aparatów. Nie jest gwiazdą, która lubi błyszczeć. Jest za to świadom misji, do której Bóg go powołał. Wzywa do prostowania ścieżek życia, a więc tego, na czym szczególnie skupiamy się podczas adwentowego przygotowania.

„Pan jest blisko”, przekonuje nas dziś św. Paweł. Nie przysłońmy sobą – ani niczym innym – przychodzącego Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter