10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

100-lecie kultu św. Teresy w Świdrze

Ocena: 5
266

W sobotę 25 czerwca w kościele parafialnym i sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze, odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem kultu św. Teresy. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była Msza święta dziękczynna za wiek opieki świętej nad mieszkańcami ziemi świderskiej, której przewodniczył bp Romuald Kamiński.

fot. Robert Sliwiński

Wielką cześć dla św. Teresy na Ziemi Świderskiej zapoczątkował ks. kanonik Jan Majchrzycki (1881-1934), który przybył do obecnego miejsca kultu w 1922r. Dzięki niemu powstały główne dzieła: Organizacja kółek św. Teresy od Dzieciątka Jezus dla młodzieży żeńskiej, Zastępy Rycerstwa Chrystusowego dla młodzieży męskiej, Związek Terezjański, zatwierdzony przez władze państwowe w 1930 r. oraz Stowarzyszenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Ksiądz kanonik Majchrzewski widział zapotrzebowanie na nowy stan służby bożej przystosowany do działania apostolskiego w świecie, w którym laicyzacja i ateizm zataczać będą coraz szersze kręgi w życiu społecznym, państwowym i narodowym. Jego pierwszą współpracownicą była Helena Jander (1886-1989) – mówił o tym w słowach powitania  ks. Marian Twardawa (MSF) proboszcz i kustosz tutejszego Sanktuarium.

W homilii bp Kamiński mówił m.in. „nawet jeśli przychodzimy (do kościoła - red.) na modlitwę to najczęściej prosimy, a w drugiej kolejności przepraszamy, pewnie na trzecim miejscu znalazłaby się modlitwa dziękczynna, natomiast takim najpiękniejszym kwiatem w tym całym bukiecie relacji do Boga jest modlitwa uwielbienia. Ona jest najbardziej bezinteresowna i najbardziej miła Bogu.(…) nie jesteśmy w stanie ogarnąć wyobraźnią tego, co Bóg przygotował dla tych, którzy Go miłują. (…) Trzeba zamysł Boga zrealizować do końca. My ten zamysł boży nazywamy naszym osobistym powołaniem. Bóg każdego z nas powołuje z osobna. To jest dla nas przedziwne, niezwykłe. (…) Nam się wydaje, że wszystkie drogi ludzkie są takie same - nie -podkreślił biskup. Pan Bóg można by tak rzec obrazowo dla każdego z nas przygotowuje scenariusz. O czym to świadczy o wyjątkowej gorliwości jaką Bóg nam daje…”- pytał hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. bp Kamiński pobłogosławił i poświęcił tablice pamiątkowe z nazwiskami proboszczów pracujących od początku w parafii oraz tablicę upamiętniającą wydarzenie 100. rocznicy kultu św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wierni licznie zgromadzili się na Eucharystii nie tylko, żeby wziąć w niej udział, ale także aby pożegnać dotychczasowego ks. proboszcza. Z okazji rocznicy, bp Kamiński ofiarował sanktuarium swoją piuskę.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter