21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żywiec: Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych dla Serbów

Ocena: 0
1821
Siedemnaście zespołów różnych krajów i kontynentów wzięło udział w 26. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, które odbywały się w Wiśle w ramach kończącego się dziś 52. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 20150802 22:02
rk / Żywiec (KAI), sg


Nagrodę główną otrzymał zespół „Sveti Sava” z Kacia okręgu Wojwodina w północnej Serbii. Występy zespołów oceniała Międzynarodowa Rada Artystyczna. Jurorzy przyznali także sześć wyróżnień.

Uznanie zyskały stroje macedońskiego zespołu „Etnos” ze Skopje, orkiestra i wirtuozerska gra na pipie w„Sunkist z Beidou” z Tajwanu. Doceniono Słowaków z „Haviar” z Roznavy, artystów z „Tubil” z tureckiej Ankary. Wyróżnienie zdobyli także „Svetlovanek” z Bojkovic w Czechach i „Bestwina” z podbielskiej Bestwiny.

Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) to jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych Europy. Na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – wystąpiło w tym roku w sumie ok.. 4 tys. wykonawców: śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów. Występy obejrzało niemal 150 tys. widzów.

Historia tej imprezy rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w prezentacjach.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter