2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żyli dla Chrystusa

Ocena: 0
983

Przydałoby się więcej takich wydawnictw na polskim rynku wydawniczym. Może wtedy ruch ekumeniczny nieco by się ożywił

Codziennie w różnych częściach świata giną chrześcijanie – za wiarę w Jezusa Chrystusa mordowani, skazywani na wieloletnie więzienia, bici i torturowani. Są wśród nich katolicy, prawosławni i protestanci.

Dobrze się stało, że kieleckie wydawnictwo Jedność wydało bogato ilustrowaną „Ekumeniczną encyklopedię świętych i wielkich postaci chrześcijaństwa”. Nasze czasy określane są niekiedy mianem „czasów męczenników”, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że w całym XX w. zginęło za wiarę więcej chrześcijan niż w pozostałych wcześniejszych dziewiętnastu wiekach. Niestety, w XXI w. nadal jesteśmy świadkami pogromów wyznawców Chrystusa.

Redaktorzy encyklopedii podjęli próbę opisania najbardziej znaczących świętych z całego świata, opierając się na Ogólnym Kalendarzu Rzymskim, Kalendarzu Liturgicznym dla Diecezji USA i na Lekcjonarzu Kościoła Anglii. Posługiwano się również kalendarzami niektórych Kościołów prawosławnych (w którym prawo do kanonizacji ma każdy Kościół lokalny).

Przedstawiono sylwetki ponad pięciuset osób czczonych przez różne Kościoły. W poszczególnych hasłach przybliża się ich charyzmaty i dokonania dla chwały Bożej i posługi bliźnich. Ważnym uzupełnieniem są informacje, jak ci bohaterowie wiary przedstawiani są w hagiografii i czyimi są patronami. Książka jest wspaniale ilustrowana. Około sześciuset dzieł sztuki dawnej i współczesnej ma nie tylko bogatą zawartość hagiograficzną, ale także ikonograficzną, co nadaje publikacji wartość albumu.

Hasła zostały uporządkowane chronologicznie, według miesięcy roku kalendarzowego. Aby znaleźć dzień poświęcony danemu świętemu, należy zajrzeć do indeksu. Zasady są proste, np. 14 sierpnia, kiedy Kościół katolicki wspomina św. Maksymiliana Marię Kolbego, omówiono jego sylwetkę.

W styczniu, kiedy spotykamy się z naszymi braćmi z innych Kościołów chrześcijańskich na nabożeństwach o jedność chrześcijan, pamiętajmy także o tych, którzy bez względu na przynależność kościelną oddali życie za Chrystusa. I czynią to nadal.

Choć encyklopedia została wydana przez katolicką oficynę wydawniczą, zachęcałbym do jej nabycia także wiernych innych wyznań chrześcijańskich, z Kościołów ewangelickich i prawosławnych. Znajdą ciekawą lekturę i przypomną sobie osoby tak bardzo dla nich ważne.

Przydałoby się więcej takich wydawnictw na polskim rynku wydawniczym. Może wtedy ruch ekumeniczny nieco by się ożywił i nie ograniczał tylko do wspólnych modlitw raz w roku czy dyskusji teologicznych między ekspertami. Zwyczajni wierni rzadko znają tę tematykę. Z pewnością encyklopedia jest ważnym krokiem w tej dziedzinie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter