25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie i śmierć bohatera

Ocena: 0
3210
Film o polskim bohaterze narodowym XX wieku, rotmistrzu Witoldzie Pileckim (1901-1948), został zrealizowany staraniem Stowarzyszenia Auschwitz Memento.
Producenci nie uzyskali finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej i innych instytucji do tego najbardziej uprawnionych. Jest to absolutny skandal, ponieważ postać rotmistrza Pileckiego w ostatnich kilkunastu latach, po okresie przymusowego milczenia, przebijała się powoli do powszechnej świadomości dzięki wielu publikacjom i telewizyjnym programom. Najważniejsze było bodaj przedstawienie telewizyjnej Sceny Faktu „Śmierć rotmistrza Pileckiego” z 2006 roku, w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, z Markiem Proboszem w roli tytułowej.

Niewielki budżet filmu „Pilecki” został zebrany dzięki składkom prywatnym, a lista ofiarodawców została podana w końcowych napisach. Film jest fabularyzowanym dokumentem, mającym duże walory edukacyjne. Przeznaczony został, jak należy mniemać, głównie dla młodzieży. Akcja oparta została na wspomnieniach i raportach rotmistrza, opowieści znanego historyka oraz wspomnieniach Andrzeja Pileckiego, syna bohatera. W scenkach dokumentalnych i wstawkach fabularnych poznajemy dzieciństwo Pileckiego spędzone w inteligenckiej, ziemiańskiej rodzinie kresowej niedaleko Lidy, wojnę w 1920 roku, naukę w Wilnie, małżeństwo, wychowywanie dzieci i pracę w rodzinnym majątku, walkę w podziemiu podczas okupacji, dobrowolny pobyt w KL Auschwitz, ucieczkę z obozu, konspirację niepodległościową, służbę w wojsku we Włoszech i w końcu aresztowanie, śledztwo, tortury, proces i śmierć w katowni UB. Dużo uwagi autorzy poświęcili ukazaniu patriotycznego i religijnego wychowania w domu rodzinnym Pileckich.

W scenach fabularnych zwraca uwagę świetna kreacja Marcina Kwaśnego – Pileckiego. Była to trudna rola ze względu na krótki, wręcz migawkowy przebieg poszczególnych scen. Można oczywiście dyskutować, czy ze zgromadzonego materiału można było za niewielkie pieniądze nakręcić film bardziej dynamiczny i wciągający. Należy się jednak cieszyć, że taki film w końcu powstał. „Pilecki” pojawi się na ekranach 25 września.


„Pilecki”, Polska, 2015. Reżyseria – Mirosław Krzyszkowski. Wykonawcy: Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska, Piotr Głowacki i inni. Dystrybucja – Kondrat Media

Mirosław Winiarczyk
fot. Karolina Kosowicz
Idziemy nr 37 (520), 13 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter