28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwycięstwo Dywizjonu 303

Ocena: 0
2555

Z lotniska podrywają się trzy charakterystyczne garbate samoloty. To Hurricane’y, najważniejsze, obok Spitfire’ów, brytyjskie myśliwce II wojny światowej. Po chwili w oddali widać niemieckie Messerschmitty – a wszystko w podwarszawskich Oborach.

fot. Film Media S. A.

Tam w ostatnich tygodniach zostało odtworzone brytyjskie lotnisko Northolt. Startował tylko jeden Hurricane, pozostałe stworzone zostały komputerowo. Podobnie samoloty niemieckie – pomalowane z przodu na żółto, z czarnymi krzyżami na skrzydłach i ogonie. Te na ziemi nie zostały pokazane w całości. Ale w filmie dochodzi do zaciętej walki powietrznej, z której zwycięsko wychodzą piloci w maszynach z brytyjskimi granatowo-biało-czerwonymi znakami. Mają też okrągłą oznakę za owiewką pilota – dwie kosy i czapka krakuska na biało-czerwonym pasiastym tle, otoczonym niebieskimi gwiazdami. To symbol polskiego Dywizjonu 303.

Film został wykonany na tyle dobrze, że nie widać, co powstało komputerowo, a co zbudowano w rzeczywistości.

 

Duma z munduru

– My, aktorzy, ogromnie się cieszymy, że mogliśmy paradować na ekranie w mundurach pilotów Dywizjonu 303 – mówił dziennikarzom przed premierą Piotr Adamczyk, grający legendarnego dowódcę Witolda Urbanowicza. Premiera była niesłychanie uroczysta. Producent wynajął kilka sal w Multikinie w warszawskich Złotych Tarasach, w tym największą salę nr 1. Przed seansem do aktorów ustawiały się kolejki dziennikarzy.

– Grać prawdziwego człowieka jest trudno. Rolą aktora jest oddać najważniejsze jego cechy i mam nadzieję, że mi się to udało – podkreślał Adamczyk.

W premierze uczestniczył też Marek Fiedler, syn Arkadego Fiedlera, autora słynnej, powstałej podczas wojny, książki „Dywizjon 303”, nielegalnie kolportowanej w okupowanej Polsce. Film zresztą jest na książce oparty, a na ekranie na chwilę pojawia się jej autor.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (674), 9 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter