18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zobaczyć Boga

Ocena: 0
537

Kiedy na całe miasto rozbrzmiewają słowa Jezusa: „Syn Człowieczy musi zostać uwielbiony”, przechodzą ciarki. W Poznaniu jest tak już od 20 lat.

fot. arch. Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu

Po widowisku Misterium Męki Pańskiej każdy wraca z poznańskiej Cytadeli wyciszony, w skupieniu. Nikt się nie przepycha, choć wylewają się tłumy – nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Misterium zyskało popularność tak szybko, że trudno nie dopatrzeć się w tym akceptacji „z góry”.

– Od początku lat 90. śpiewałem w chórze Polihymnia i najgłębiej przeżywałem zawsze pieśni pasyjne – wspomina Artur Piotrowski, pomysłodawca i reżyser widowiska. – Wykonując je, miałem przed oczami obrazy Męki Pańskiej. W tym czasie odbyłem pielgrzymkę do Ziemi Świętej, podczas której pobrzmiewały mi słowa Jana Pawła II: „Bądźcie świadkami Chrystusa”. Wtedy też zaczynałem robić swoje pierwsze filmy. To wszystko doprowadziło mnie do pomysłu na widowisko poświęcone Męce Pańskiej. W 1998 r. wystawiliśmy je po raz pierwszy.

Było to 3 kwietnia, w piątek. Zgromadzeni w amfiteatrze na Cytadeli ledwo się pomieścili; rok później część osób nie zdołała wejść, dlatego od 2000 r. Misterium zaczęto wystawiać w plenerze – na placu przy Dzwonie Pokoju. Termin zmieniono też z piątku na sobotę, by dać szansę widzom z całej Polski. Z czasem rozbudowywała się scenografia, udoskonalano nagłośnienie, przybywało aktorów i statystów – przez 20 lat przewinęło się ich pięć tysięcy!

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły