28 stycznia
piątek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znamy program festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ocena: 0
800

Ponad 40 koncertów, wielcy wykonawcy, prezentacje znanych i nieznanych arcydzieł muzyki europejskiej od baroku po XIX w. na instrumentach historycznych oraz wykonania muzyki polskiej znalazły się w programie 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

Stanisław Leszczyński. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Festiwal pod hasłem "Od Bacha do Chopina" odbywać się będzie w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie od 12 do 30 sierpnia.

– Mamy bogaty repertuar i bardzo ważny nurt wykonań historycznych. Odbędzie się ponad 40 koncertów: recitali, koncertów kameralnych, oratoryjnych i symfonicznych – zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina (NIFC) Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Leszczyński przypomniał, że jedną z głównych idei festiwalu od początku jego istnienia jest ukazywanie różnorodnych wpływów na muzykę Chopina i oddziaływania stylu Chopina na innych kompozytorów. W tym roku ten obszar wyznacza hasło: "Od Bacha do Chopina".

Prezentacje znanych i nieznanych arcydzieł muzyki europejskiej od baroku po wiek XIX na instrumentach historycznych oraz wykonania muzyki polskiej tworzyć będą główny wątek programu tegorocznego festiwalu.

W programie festiwalu znajdą się słynne utwory muzyki klasycznej: Bacha, Brahmsa, Beethovena, Chopina, Mozarta, Schumanna, Paganiniego, Haydna, Liszta, Mendelssohna, Schoenberga, Szymanowskiego, ale też Zelenka i Mirecki. "Bach – jak zaznaczył Leszczyński – będzie bardzo intensywnie prezentowany, wykonane zostaną m.in. takie arcydzieła jak Koncerty brandenburskie czy Wariacje Goldbergowskie".

Pośród wykonawców są wybitni soliści, laureaci najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych i znakomite zespoły kameralne. Zapowiadane są koncerty m.in. takich artystów, jak Martha Argerich, Nelson Freire, Charles Richard-Hamelin, Mikhail Pletnev, Piotr Anderszewski, Garrick Ohlsson, Nelson Goerner, Jan Lisicki, Dmitri Alexeev, Yuliana Avdeeva, Gabriela Montero, Seong-Jin Cho,Yundi, Philippe Giusiano, Tobias Koch, Alekxander Melnikov, Lorenzo Coppola, Paweł Wakarecy, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz.

– Jeśli Martha Argerich dotrzyma obietnicy i przyjedzie, to zagra podczas finałowego wieczoru – 30 sierpnia – z Garrickiem Ohlssonem – zaznaczył Leszczyński. W programie finałowej gali znajdą się: Suita h-moll Bacha, Fryderyka Rondo a la Krakowiak F-dur Chopina oraz Symfonia nr 4 Szymanowskiego.

Leszczyński dodał, że Garricka Ohlssona, wybitnego amerykańskiego pianistę, zwycięzcę VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. festiwalowa publiczność będzie miała okazję usłyszeć czterokrotnie.

Artysta był specjalnym gościem poniedziałkowej konferencji. Jak poinformował Leszczyński, pianista został zaproszony do specjalnego projektu, a mianowicie nagrania dwóch wykonań muzyki Chopina: jedno z nich ma być realizowane na dawnym instrumencie, a drugie na współczesnym.

– Przez całe moje życie grałem i nagrywałem Chopina, ale od moich ostatnich chopinowskich nagrań minęło ponad 20 lat, tak wiec zaproszenie do nagrań w Warszawie jest dla mnie naprawdę znakomitą propozycją – powiedział Ohlsson. – Nagranie jest dla mnie, tak jak zapewne dla wielu artystów, pewnym dokumentem myśli, wyobrażeń, tego, jaki w danym momencie jestem i jak rozumiem muzykę. Przygotowanie zatem do nagrania jest bodaj najbardziej intensywnym, wymagającym największego skupienia okresem pracy; nagranie bowiem pozostanie i będzie już zawsze na mnie "patrzyło". A moje oddanie muzyce Chopina rośnie przez całe moje życie – mówił.

Program 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w zakładce Festiwal. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Piątek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter