17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarła aktorka Halina Kwiatkowska.Przyjaciółka Karola Wojtyły

Ocena: 0
445

W wieku 99 lat zmarła w Konstancinie Halina Kwiatkowska. Informację o śmierci aktorki Teatru Rapsodycznego przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Halina Kwiatkowska urodziła się w 1921 roku w Bochni. Była przyjaciółką z lat gimnazjalnych Karola Wojtyły. Razem występowali na deskach szkolnego teatru w Wadowicach.

fot. www.diecezja.pl

Halina Kwiatkowska urodziła się 25 kwietnia 1921 r. w Bochni. Jako aktorka debiutowała w przedstawieniu „Król Duch” Juliusza Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka. Przez wiele lat występowała na deskach krakowskich scen – m.in. w teatrze im. Słowackiego i w Starym Teatrze, współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m. in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa. Przez czterdzieści lat była pedagogiem krakowskiej PWST. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Halina Kwiatkowska była uczennicą żeńskiego gimnazjum w Wadowicach, gdy uczniem męskiego gimnazjum był Karol Wojtyła. Połączyła ich wspólna pasja – szkolny teatr. Przyjaźnili się 72 lata. Od opowieści krakowskiej aktorki rozpoczął się w styczniu tego roku cykl „Poznaj Go” przygotowany z okazji obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. Pierwszą ważną szkolną sztuką była „Antygona”. Halina grała tytułową rolę, a Karol partnerował jej jako Hajmon. Później Halina z Karolem byli teatralną parą także w dramacie Słowackiego – ona jako Balladyna, a on jako Kirkor.

– On był pogodnym kolegą, dlatego go bardzo lubili w szkole, mimo że nie pozwalał odpisywać swoich zadań, a uczył się wspaniale. Natomiast jeśli jakiś kolega nie rozumiał danego tematu, to on przychodził, siadali gdzieś w kątku i on go uczył – wspominała Halina Kwiatkowska wskazując też na sportowe pasje Karola Wojtyły – szczypiorniak, pływanie, rower, a przede wszystkim góry.

– Ale z tym wszystkim ten chłopiec był jak gdyby odrębny. Nie umiem powiedzieć na czym ta odrębność polegała – mówiła zwracając uwagę, że Karol w młodości stracił najpierw matkę, a potem starszego brata i wychowywał się sam z ojcem; w tym czasie – mimo tak młodego wieku – czytał filozoficzne książki i uczył się obcych języków. – Ale nie to było jego główną cechą. Główną cechą Karola była niesłychana pobożność, którą wpoił w niego ojciec – wspominała Halina Kwiatkowska dodając, że Karol Wojtyła był w Wadowicach widywany w kaplicy Matki Boskiej, jak leżał krzyżem w czasie modlitwy.

Po maturze Halina, i Karol zaczęli studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny oboje należeli do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. Wśród ich rówieśników było wiele utalentowanych kolegów i koleżanek, ale – jak podkreślała aktorka – „On spośród nas – jeśli można tak powiedzieć – zrobił największą karierę”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter