25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł Bohdan Smoleń

Ocena: 5
1665

W czwartek nad ranem w poznańskim szpitalu zmarł Bohdan Smoleń, słynny artysta kabaretowy, aktor, piosenkarz i filantrop. Największą popularność zdobył dzięki występom u boku Zenona Laskowika w kabarecie Tey. Miał 69 lat.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku. Ukończył studia na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Podczas studiów w latach 70. występował w kabarecie Pod Budą, którego był założycielem. Zdobył z nim główną nagrodę na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Koszalinie (1972 r.). Dwa lata wcześniej ożenił się z Teresą, z którą doczekał się trzech synów: Macieja, Piotra i Bartosza.

Do Poznania przeniósł się w 1978 r. za namową Zenona Laskowika. Obaj przez siedem lat występowali razem w kabarecie Tey. To wtedy powstały najpopularniejsze skecze z udziałem Smolenia, jak "Z tyłu sklepu", "Pelagia", "Maluch", "Polska w kryzysie" czy "Aaa tam, cicho być!". Za ten ostatni artysta otrzymał nagrodę festiwalu w Opolu w 1983 r. i zakaz wykonywania zawodu, nałożony przez kierownika Wydziału Kultury KC PZPR.

W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem Smoleń nagrał kilka humorystycznych piosenek (m.in. „Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli”). W 1987 r. wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem „Długi”. Na co dzień z żoną Teresą prowadził sklep zoologiczny w Poznaniu.

Przełom lat 80. i 90. położył się cieniem na życiu artysty. W 1988 r. powiesił się jego syn Piotr, a niespełna rok później samobójstwo popełniła jego żona. Po tych wydarzeniach Smoleń wpadł w depresję i na kilka lat wycofał się z życia publicznego.

Po powrocie na scenę nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo. Piosenki te były emitowane wówczas w programie "Disco Relax". Ostatni Kabaret Bohdana Smolenia ukształtował się w latach 1992-1995. W jego skład, oprócz założyciela, wchodzili: Grzegorz Rekliński, Józef Romek i Marcin Samolczyk. Z programem „Nowy Rząd – Stara Bida” odwiedzali różne miejsca w kraju i za granicą, dając występy dla każdego rodzaju publiczności. W latach 1999-2015 Smoleń występował jako listonosz Edzio w serialu komediowym "Świat według Kiepskich". Pojawiał się również w innych serialach komediowych.

W 2004 r. przeprowadził się do Baranówka pod Mosiną. Trzy lata później założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.

Działalność kabaretową zawiesił ze względu na zły stan zdrowia. W dużej mierze przyczyniło się do tego uzależnienie od palenia papierosów. Kilka lat temu artyście wszczepiono rozrusznik serca. Od 2008 r. przeszedł też cztery udary. Dwa ostatnie spowodowały u niego paraliż i utratę mowy. Od ubiegłego roku Smoleń poruszał się na wózku inwalidzkim. Pieniądze na jego rehabilitację zbierano na koncertach charytatywnych.

Wśród wyróżnień przyznanych artyście na uwagę zasługują szczególnie Złoty Krzyż Zasługi (1997 r.), Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego (2009 r.) oraz Order Ecce Homo (2012 r.).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter