27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zdarzyło się w Trójmieście

Ocena: 0
892

Na ostatnim festiwalu w Gdyni miała miejsce dziwaczna afera z filmem „Solid Gold”.

fot. Kino Świat

Na ostatnim festiwalu w Gdyni miała miejsce dziwaczna afera z „Solid Gold”, nowym filmem Jacka Bromskiego, doświadczonego reżysera, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dramat sensacyjny na temat działalności w Trójmieście przestępczej mafii miał wejść na ekrany na początku lipca w dystrybucji współproducenta – Telewizji Polskiej. Autorzy filmu ulegli jednak presji aktorów i przedstawicieli środowiska, którzy obawiali się wykorzystania dzieła Bromskiego (planowanego pierwotnie jako miniserial telewizyjny) do ataków na obecną opozycję. Film zainspirowany bowiem został aferą Amber Gold. Premiera została przesunięta na jesień po wyborach, a Bromski usunął z filmu fragmenty mogące identyfikować akcję z Amber Gold. Na festiwalu w Gdyni po błyskawicznych negocjacjach TVP wycofała się z udziałów produkcyjnych i dystrybucji, film włączono ponownie do konkursu i pojawił się nowy dystrybutor. Te surrealistyczne wydarzenia zastąpiły w pewnym sensie kosztowną promocję utworu.

Oglądamy więc w kinach średniej klasy film sensacyjny, zmontowany z materiałów przeznaczonych pierwotnie do miniserialu. Trójmiastem trzęsie nieuczciwy przedsiębiorca Kawecki, który pod płaszczykiem prowadzenia banku kręci mnóstwo lewych interesów, pierze pieniądze i handluje narkotykami. Pozornie kulturalny facet posługuje się brutalnymi metodami gangsterskimi na wzór mafii z Neapolu czy Nowego Jorku. Na Kaweckiego usiłuje zastawić pułapkę ideowy inspektor CBŚ Nowicki z pomocą młodej policjantki Kai. Wątki sensacyjne z udziałem tych postaci splatają się, jak w standardowym serialu sensacyjnym, w nieoczekiwanych zwrotach akcji. Najciekawsza jednak w filmie wydaje się drugoplanowa postać emerytowanego generała Wilkosza, mentora i przełożonego Kaweckiego, w domyśle byłego funkcjonariusza wojskowej bezpieki, a później WSI, który nie ukrywa, że kontroluje polską gospodarkę i finanse. A więc Bromski opowiada się w filmie za teorią lansowaną obecnie przez obóz rządzący, że po zmianach ustrojowych w 1989 r. władzę w Polsce przejęły wojskowe tajne służby! Filmu nie można traktować jako kopii amerykańskich utworów sensacyjnych. Bromski doskonale bowiem wyczuwa i oddaje polskie realia.


„Solid Gold”, Polska, 2109. Scenariusz i reżyseria: Jacek Bromski. Wykonawcy: Marta Nieradkiewicz, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter