27 marca
środa
Lidii, Ernesta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaproszenie do pokoju

Ocena: 0
4980
Powstania tej książki nikt nie przewidywał. Zaczęło się od realizowanego na początku czerwca 2009 roku filmu, którego bohaterką miała być dr Wanda Półtawska – przyjaciółka bł. Jana Pawła II, o której mówił: „Jesteś jak moja ręka wyciągnięta do tych, którzy do mnie nie przyjdą”, a zarazem słynna lekarz i psychiatra oraz autorytet w sprawach rodziny, małżeństwa i wychowania.
W trakcie powstawania filmu zarejestrowano kilkadziesiąt godzin rozmów w gościnnych progach mieszkania państwa Półtawskich, przeprowadzonych ze studentami, lekarzami, młodymi małżeństwami, narzeczonymi i przyjaciółmi domu – gośćmi dr Wandy, a zarazem jej pacjentami. Gdy je spisano dla potrzeb filmu, powstał pomysł książki, który dr Półtawska zaakceptowała, sama dając filmowi i książce tytuł – od miejsca rozmów przy krakowskiej ulicy Brackiej – „Jeden pokój”.

Książka dorównuje głębią przekazywanej myśli bestsellerowym „Rekolekcjom beskidzkim”, a tematyką, co nie dziwi, jest zbliżona do zbioru felietonów „Z prądem i pod prąd”. Zapisane w niej zwyczajne-niezwyczajne rozmowy animowane przez dr Półtawską dotykają spraw najważniejszych: miłości, odpowiedzialności, patriotyzmu, polityki, etosu lekarskiego, pamięci historycznej, wiary, czystości języka itd.

Na początku w „Jednym pokoju” bohaterka spotyka się z dwojgiem młodych ludzi (on był członkiem ekipy filmowej). Efekt: po 13 latach nieformalnego związku i po dwóch miesiącach od tej rozmowy wzięli ślub sakramentalny i ochrzcili swoje dzieci. A potem w „Jednym pokoju” jest – jak z rosnącym napięciem u Hitchcocka – tylko ciekawiej i mądrzej. Odkrycie goni odkrycie, ponieważ dr Półtawska jak mało kto posiadła zdolność mówienia prostym językiem o trudnych sprawach. Nie daje rad, bo dziś nikt ich nie słucha; przecież wolimy po swojemu. Pokazuje natomiast, jak można inaczej przeżywać swoje życie i rozwiązywać w łączności z Bogiem problemy i wątpliwości. Jest żywym świadkiem, a jej świadectwo jest porywające i zaraźliwe. Do książki dołączono przyczynek do jej powstania – 70-minutowy film DVD ukazujący postać dr Półtawskiej.


Wanda Półtawska, „Jeden pokój. Rozmowy na podstawie filmu Pawła Zastrzeżyńskiego >>Jeden pokoj<<”.
Opracowanie dialogów Ewa Ablewicz- Rzeczkowska,
Edycja św. Pawła, Częstochowa 2011, ss. 208


Radek Molenda
Idziemy nr 42 (319), 16 października 2011 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -