17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaproszenie do pokoju

Ocena: 0
5006
Powstania tej książki nikt nie przewidywał. Zaczęło się od realizowanego na początku czerwca 2009 roku filmu, którego bohaterką miała być dr Wanda Półtawska – przyjaciółka bł. Jana Pawła II, o której mówił: „Jesteś jak moja ręka wyciągnięta do tych, którzy do mnie nie przyjdą”, a zarazem słynna lekarz i psychiatra oraz autorytet w sprawach rodziny, małżeństwa i wychowania.
W trakcie powstawania filmu zarejestrowano kilkadziesiąt godzin rozmów w gościnnych progach mieszkania państwa Półtawskich, przeprowadzonych ze studentami, lekarzami, młodymi małżeństwami, narzeczonymi i przyjaciółmi domu – gośćmi dr Wandy, a zarazem jej pacjentami. Gdy je spisano dla potrzeb filmu, powstał pomysł książki, który dr Półtawska zaakceptowała, sama dając filmowi i książce tytuł – od miejsca rozmów przy krakowskiej ulicy Brackiej – „Jeden pokój”.

Książka dorównuje głębią przekazywanej myśli bestsellerowym „Rekolekcjom beskidzkim”, a tematyką, co nie dziwi, jest zbliżona do zbioru felietonów „Z prądem i pod prąd”. Zapisane w niej zwyczajne-niezwyczajne rozmowy animowane przez dr Półtawską dotykają spraw najważniejszych: miłości, odpowiedzialności, patriotyzmu, polityki, etosu lekarskiego, pamięci historycznej, wiary, czystości języka itd.

Na początku w „Jednym pokoju” bohaterka spotyka się z dwojgiem młodych ludzi (on był członkiem ekipy filmowej). Efekt: po 13 latach nieformalnego związku i po dwóch miesiącach od tej rozmowy wzięli ślub sakramentalny i ochrzcili swoje dzieci. A potem w „Jednym pokoju” jest – jak z rosnącym napięciem u Hitchcocka – tylko ciekawiej i mądrzej. Odkrycie goni odkrycie, ponieważ dr Półtawska jak mało kto posiadła zdolność mówienia prostym językiem o trudnych sprawach. Nie daje rad, bo dziś nikt ich nie słucha; przecież wolimy po swojemu. Pokazuje natomiast, jak można inaczej przeżywać swoje życie i rozwiązywać w łączności z Bogiem problemy i wątpliwości. Jest żywym świadkiem, a jej świadectwo jest porywające i zaraźliwe. Do książki dołączono przyczynek do jej powstania – 70-minutowy film DVD ukazujący postać dr Półtawskiej.


Wanda Półtawska, „Jeden pokój. Rozmowy na podstawie filmu Pawła Zastrzeżyńskiego >>Jeden pokoj<<”.
Opracowanie dialogów Ewa Ablewicz- Rzeczkowska,
Edycja św. Pawła, Częstochowa 2011, ss. 208


Radek Molenda
Idziemy nr 42 (319), 16 października 2011 r.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)