- Trzeba wciąż kruszyć mur katyńskiego kłamstwa. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez reżim Putina przerażają okrucieństwem i przywołują obrazy zbrodni dokonanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu - zauważono podczas Zaduszek Katyńskich na Jasnej Górze. Odbyły się w Bastionie św. Barbary, miejscu upamiętniającym miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. Ich organizatorem była poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.
Uroczystości rozpoczęły się modlitwą pod Epitafium Smoleńskim za zamordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli w katastrofie, udając się na obchody 70.rocznicy zbrodni ludobójstwa. Dalsze spotkanie miało miejsce w Bastionie i połączone było z prezentacją publikacji „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. To zbiór najlepszych prac uczniów szkół woj. śląskiego biorących udział w konkursie o tym samym tytule.
- Gromadzimy się w miejscu szczególnym i nowym, które nosi nazwę „Golgota Wschodu - Pamięci Polaków na nieludzkiej ziemi” z Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania - mówił na rozpoczęcie Zaduszek przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że uroczystość i nasza modlitwa wpisują się w pielęgnowanie pamięci o dramatycznej naszej historii, jaką jest Katyń. - Przede wszystkim jest to sposobność do zaszczepiania tej pamięci w świadomości młodego pokolenia - powiedział.
„Prawda i kłamstwo o Katyniu” to konkurs organizowany od 13 lat przez Jadwigę Wiśniewską. Wzięło w nim już udział ok. 3 tys. uczniów. W tym roku ponad 200 młodych z 71 szkół z województwa śląskiego. - Wpisuje się on w proces zachowania pamięci o zbrodni na polskich żołnierzach w 1940 r. i zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń historycznych województwa śląskiego. Stanowi niewyczerpane źródło inspiracji do poszukiwania i odkrywania prawdy o tym bolesnym fragmencie naszej historii - podkreśliła europoseł, zachęcając, by młodzi nigdy nie ustawali w walce o prawdę, o ideały i wartości, które definiowały i definiują polskość.
Marta Gaudy jedna z laureatek konkursu podkreśliła, że przekazywanie prawdy o zbrodni katyńskiej jest teraz wielkim zadaniem dla młodych. Zauważyła, że przypominanie o historii Polski jest bardzo ważne, ponieważ kształtuje narodową tożsamość.
Odebrali życie. A potem kłamstwem zacierali wszystkie ślady swojego bestialstwa. Na próżno - Prawda zwyciężyła i zwycięża nadal. Dopóki żyje ludzka pamięć, dopóty prawda o Charkowie, Katyniu czy Miednoje będzie jaśnieć na świeczniku historii
- napisał m.in. w swej pracy Mikołaj Pokładnik.
Zaduszkom towarzyszył spektakl poetycko-muzyczny „Elegia Katyńska” w wykonaniu młodych z Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Został oparty na fragmentach nagrodzonych konkursowych prac. - Chcemy pokazać jak sfałszowano historię Polski, a z drugiej strony to, że jednak prawda zwyciężyła - powiedziała polonistka Urszula Zaleska. W naszym spektaklu mamy też nawiązanie do wydarzeń, które teraz mają miejsce na Ukrainie. Jest to próba uświadomienia, że historia powraca, o czym wiedział i mówił śp. Lech Kaczyński - zauważyła nauczycielka.
Adam Paliwoda jeden z recytatorów „Elegii Katyńskiej” podkreślił, że najważniejsza jest pamięć, bo „naród bez historii nie ma prawa do przyszłości”.
Żaden naród nigdy nie będzie bezpieczny będąc blisko Rosji. Zbrodnia katyńska pokazała, że nie mieli oni skrupułów mordując bezbronnych polskich oficerów wziętych do niewoli i nie będą mieli skrupułów względem innych krajów
- powiedział też uczeń.
- Modlitwa i pamięć o tych, którzy oddali życie w służbie dla Ojczyzny jest naszym nieustannym zobowiązaniem - powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wyraził uznanie dla młodzieży, która podjęła trud odkrywania prawdy o Katyniu.
Dziś jest tendencja zapominania o naszej historii, naszym bólu, spychania tego na margines i dlatego to jest dla nas wszystkich wezwanie, byśmy mówili swoim głosem i wołali o swoją Ojczyznę. Dlatego też bardzo się cieszę, że ci młodzi podjęli tego rodzaju trud, aby na bazie źródeł historycznych i odkryć, których wciąż dokonujemy i czego się dowiadujemy, wyrazić swoim głosem i pismem to świadectwo o ludziach, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę, byśmy żyli w wolnej, niepodległej Polsce
- powiedział abp Depo.
Trzeba wciąż kruszyć mur katyńskiego kłamstwa. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez reżim Putina przerażają okrucieństwem i przywołują obrazy zbrodni dokonanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu
- mówiła Jadwiga Wiśniewska. Dziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w konkurs: młodym, nauczycielom, rodzicom.