25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zadanie dla całej wioski

Ocena: 0
233

Śmiertelna choroba i umieranie dziecka długo były tabu w twórczości dla młodego odbiorcy.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Szlaki przecierała m.in. Astrid Lindgren z „Braćmi Lwie Serce” (1973), a w Polsce Tadeusz Konwicki ze „Zwierzoczłekoupiorem” (1969). Kamieniem milowym, jeśli chodzi o temat, stała się – ze względu na zawrotną popularność – powieść Érica-Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża” (2002). I właśnie skojarzenie z tą ostatnią pozycją nasunęło mi się, gdy oglądałam „Supa Modo” – chociaż to film całkowicie oryginalny, a do tego egzotyczny, w dosłownym znaczeniu. Jest bowiem dziełem kenijskiego zespołu, grają w nim wyłącznie czarnoskórzy aktorzy, w kenijskich realiach. Tym bardziej uwypukla to prawdę, że pewne sprawy są uniwersalne dla całej wspólnoty ludzkiej. Potwierdzenie stanowią europejskie nagrody: Kryształowy Niedźwiedź – wyróżnienie na Berlinale 2018, i Złoty Kwiat Paproci – nagroda dziennikarzy za najlepszy film na festiwalu Kino Dzieci 2018:

Mała Jo wraca do domu ze szpitala – bo „już nic nie da się zrobić”. Mimo choroby dysponuje nadzwyczajnymi mocami, które wykorzystuje, by nieść innym pomoc. Kiedy starsza siostra postanawia spełnić jej największe marzenie, zmobilizowani sąsiedzi wspólnie kręcą film z udziałem Jo – o superbohaterce walczącej o sprawiedliwość.

Afrykańskie przysłowie mówi, że aby wychować dziecko, potrzebna jest cała wioska. Wspaniały, przejmujący – a przy tym dostosowany do dziecięcej percepcji – kenijski film przekonuje, że cała wioska potrzebna jest również, by dziecku towarzyszyć w jego odchodzeniu, a rodzicom – w pożegnaniu i żałobie. Potrzebujemy siebie nawzajem, potrafimy sobie nawzajem udzielić wielkiej siły – mówią twórcy dramatu – i nie potrzeba do tego nic nadzwyczajnego: trochę miłości, współczucia i solidarności.

„Supa Modo”. Kenia, Niemcy 2018. Dramat familijny 9+. 74 minuty. Reżyseria: Likarion Wainaina. Scenariusz: Mugambi Nthiga, Silas Miami i inni. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W kinach od 5 lipca

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -