4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zabawy miłosne

Ocena: 0
1485

Janusz Wiśniewski zaprezentował w Teatrze Ateneum autorską wersję rzadko wystawianej sztuki Moliera „Uczone białogłowy”, w której znaleźć możemy wątki z innych komedii tego wybitnego dramaturga.

Od pierwszych scen jesteśmy pod wrażeniem polifonicznej formy tego spektaklu. Jak zwykle u Wiśniewskiego mamy tu do czynienia z wyrafinowaną scenografią i niezwykłymi kostiumami, inspirowanymi strojem z epoki Molierowskiej. Przedstawienie, przypominające formę teatru ulicznego lub ogródkowego, toczy się w rytm ciekawej muzyki Jerzego Satanowskiego, w stylu dynamicznej commedii dell’arte zaprawionej czarnym humorem.

Miłosne perypetie tytułowych dam z mieszczańskiego towarzystwa i równie dziwacznych panów, w ślad za Molierem, reżyser ukazuje z nutą ironii, ale i ze zrozumieniem dla ludzkich słabostek. Najważniejsza jednak jest tu – widoczna gołym okiem – satyra na feminizm i ideologię gender. I to nadaje spektaklowi smaczek aktualności!

Sławni i znani doskonale aktorzy Teatru Ateneum są tu chwilami ucharakteryzowani nie do poznania. Grają dynamicznie, w pełni wpisując się w reżyserską wizję Janusza Wiśniewskiego. Niektórzy mężczyźni grają role kobiece, a kobiety męskie. Warto jednak podkreślić, że przedstawienie kończy się morałem, że najważniejsza jest tradycyjnie pojęta miłość.

Teatr Ateneum. Molier, „Dziewice i mężatki” („Les femmes savantes”) według przekładu Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Jana Gondowicza. Inscenizacja i scenografia – Janusz Wiśniewski. Choreografia – Emil Wesołowski. Wykonawcy: Marian Opania, Ewa Telega, Olga Sarzyńska, Katarzyna Uchelska, Magdalena Schejbal, Maria Ciunelis i inni. Premiera – 12 grudnia

Mirosław Winiarczyk
fot. Bartek Warzecha

Idziemy nr 2 (536), 4-10 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter