9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z potrzeby serca

Ocena: 2.9
442

Przedstawiciel handlowy, mąż i ojciec, który komponuje, pisze i wykonuje muzykę religijną. Marcin Wargocki wydaje już trzecią płytę. Z tej okazji 21 maja o godz. 18.00 odbędzie się koncert w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie (ul. kard. Wyszyńskiego 1).
Na koncert Tygodnik Idziemy ma dla czytelników portalu idziemy.pl cztery jednoosobowe wejściówki - do odebrania dziś do godz. 16.00 w siedzibie redakcji (adres).

Gitara towarzyszy mu już od szkoły podstawowej. Sam uczył się grać, a jednocześnie pisał teksty do szuflady. "W 2016 r. przyszedł kopniak z góry" – opowiada. Marcin Wargocki uczył wówczas gry na gitarze znajomego księdza z parafii w Józefowie k. Otwocka. Kapłan zachęcał go do zorganizowania koncertu lub wydania płyty. Przeszkodą był jednak brak profesjonalnego, dobrej jakości instrumentu. „Zaczynamy się modlić” – zaproponował ksiądz. Prezent w postaci „gitary marzeń” pan Marcin otrzymał dwa miesiące później. I już wkrótce wydał pierwszą płytę „GPS na Niebo”.

Poczułem potrzebę ewangelizacji przez muzykę, przez słowo. Wiem, jak łatwo się pogubić w świecie, gdy nie ma dobrych wzorców, kręgosłupów moralnych. Chciałbym pomóc wszystkim, by kierować nasze GPS-y na Niebo

- mówi artysta.

Na pierwszej płycie znalazły się utwory skomponowane do słów Matki Teresy z Kalkuty, Ojca Pio i własne teksty Marcina Wargockiego. Na drugiej płycie „Nie wątp” było już więcej jego autorskich tekstów. Wtedy też dołączyło dwoje muzyków – Bogdan Żywek oraz Anna Bojas.

21 maja br. światło dzienne ujrzy trzecia płyta – „Do głębi”. Do zespołu gościnnie dołączyli: Roman Ziobro – były basista Starego Dobrego Małżeństwa, oraz Katarzyna Wierzbicka. Teksty są w znacznej większości autorstwa Marcina Wargockiego, dwa utwory – „Czas biegnie” i „Daj mi poznać” – powstały do wierszy ks. dr. Sylwestra Gaworka z diecezji warszawsko-praskiej.

Życiem pisane

Większość utworów pisze życie. Podczas pewnej napiętej sytuacji w rodzinie powstała „Modlitwa” do słów Ojca Pio. Potem się okazało, że na „Liście z mocą” prezentującej muzykę chrześcijańską utwór znalazł się na pierwszym miejscu

– opowiada Marcin Wargocki.

Ciekawa jest historia jednej z piosenek z drugiej płyty. Wiąże się z trudnym doświadczeniem zawodowym, gdy deweloper groził mu, że będzie zerem, próbując wymusić zmianę proponowanych przez niego rozwiązań. Z tego doświadczenia zrodziła się „Ufność”.

Tytułowy utwór „Do głębi” powstał w czasie prywatnej pielgrzymki do Medjugoria, gdy pan Marcin zaobserwował, że niektórzy odwiedzający sanktuarium zatrzymują się na powierzchni, jakby szukając sensacji.

Muzyczne inspiracje

W muzyce Marcina Wargockiego wyczuwa się łagodny klimat piosenek Starego Dobrego Małżeństwa. To nie przypadek. Zachwycił się tym zespołem już w szkole podstawowej. Osobiście poznał członków SDM i przyjaźń przetrwała do dziś. Krzysztofa Myszkowskiego, lidera tego zespołu, uważa za swojego mentora muzycznego. SDM było konsultantem drugiej i trzeciej płyty.

Artysta dobrze czuje się na scenie. "Stres zawsze jest, ale mnie nie zżera" – mówi. Reakcje widowni są różne – wzruszenie, radość, włączanie się w śpiew.

Refreny w moich utworach są jak akty strzeliste, można je powtarzać i w ten sposób się modlić

– podkreśla. Nawet jeśli na widowni nie ma wiele osób, stara się dać z siebie wszystko.

Żona pana Marcina cały czas mu kibicuje. Po pierwszej płycie powiedziała: „Jeśli coś masz robić, to rób dobrze”. Trójka dzieci preferuje inny styl muzyczny, ale również wspiera tatę. Artystę dopingują również jego… klienci, których poznał w pracy przedstawiciela handlowego. Większość mecenasów płyty „Do głębi” to właśnie firmy, z którymi utrzymuje kontakty zawodowe.

Okładkę ostatniego krążka, wydanego przez Edycję św. Pawła, zaprojektował znany grafik Krzyś Koszewski – projektant płyt Starego Dobrego Małżeństwa i innych zespołów. Sesję zdjęciową wykonał renomowany fotograf Andrzej Świetlik. Każda z płyt jest dostępna na CD oraz winylu oraz do pobrania w różnych serwisach muzycznych.

Utworów z trzeciej płyty będzie można posłuchać w czasie premierowego koncertu 21 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Patronatem honorowym objął ją biskup warszawsko-praski, a medialnym – m.in. tygodnik „Idziemy”.

Więcej o twórczości artysty: www.marcinwargocki.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter