4 października
wtorek
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z potrzeby serca

Ocena: 0
677

Przedstawiciel handlowy, mąż i ojciec, który tworzy i wykonuje muzykę religijną. Marcin Wargocki wydaje już trzecią płytę.

fot. Mateusz Stolarski

Gitara towarzyszy mu już od szkoły podstawowej. Sam uczył się grać, a jednocześnie pisał teksty do szuflady. – W 2016 r. przyszedł kopniak z góry – opowiada. Marcin Wargocki uczył wówczas gry na gitarze znajomego księdza z parafii w Józefowie k. Otwocka. Kapłan zachęcał go do zorganizowania koncertu lub wydania płyty. Przeszkodą był jednak brak profesjonalnego, dobrej jakości instrumentu. „Zaczynamy się modlić” – zaproponował ksiądz. Prezent w postaci „gitary marzeń” pan Marcin otrzymał dwa miesiące później. I już wkrótce wydał pierwszą płytę „GPS na Niebo”.

– Poczułem potrzebę ewangelizacji przez muzykę, przez słowo – mówi artysta. – Wiem, jak łatwo się pogubić w świecie, gdy nie ma dobrych wzorców, kręgosłupów moralnych. Chciałbym pomóc wszystkim, by kierować nasze GPS-y na Niebo – dodaje.

Na pierwszej płycie znalazły się utwory skomponowane do słów Matki Teresy z Kalkuty, Ojca Pio i własne teksty Marcina Wargockiego. Na drugiej płycie „Nie wątp” było już więcej jego autorskich tekstów. Wtedy też dołączyło dwoje muzyków – Bogdan Żywek oraz Anna Bojas.

21 maja br. światło dzienne ujrzy trzecia płyta – „Do głębi”. Do zespołu gościnnie dołączyli Roman Ziobro – były basista Starego Dobrego Małżeństwa, oraz Katarzyna Wierzbicka. Teksty są w znacznej większości autorstwa Marcina Wargockiego, dwa utwory – „Czas biegnie” i „Daj mi poznać” – powstały do wierszy ks. dr. Sylwestra Gaworka z diecezji warszawsko-praskiej.

 


ŻYCIEM PISANE

– Większość utworów pisze życie – mówi Marcin Wargocki. – Podczas pewnej napiętej sytuacji w rodzinie powstała „Modlitwa” do słów Ojca Pio. Potem się okazało, że na „Liście z mocą” prezentującej muzykę chrześcijańską utwór znalazł się na pierwszym miejscu – opowiada.

Ciekawa jest historia jednej z piosenek z drugiej płyty. Wiąże się z trudnym doświadczeniem zawodowym, gdy deweloper groził mu, że będzie zerem, próbując wymusić zmianę proponowanych przez niego rozwiązań. Z tego doświadczenia zrodziła się „Ufność”.

Tytułowy utwór „Do głębi” powstał w czasie prywatnej pielgrzymki do Medjugoria, gdy pan Marcin zaobserwował, że niektórzy odwiedzający sanktuarium zatrzymują się na powierzchni, jakby szukając sensacji.

 


MUZYCZNE INSPIRACJE

W muzyce Marcina Wargockiego wyczuwa się łagodny klimat piosenek Starego Dobrego Małżeństwa. To nie przypadek. Zachwycił się tym zespołem już w szkole podstawowej. Osobiście poznał członków SDM i przyjaźń przetrwała do dziś. Krzysztofa Myszkowskiego, lidera tego zespołu, uważa za swojego mentora muzycznego. SDM było konsultantem drugiej i trzeciej płyty.

Artysta dobrze czuje się na scenie. – Stres zawsze jest, ale mnie nie zżera – mówi. Reakcje widowni są różne – wzruszenie, radość, włączanie się w śpiew. – Refreny w moich utworach są jak akty strzeliste, można je powtarzać i w ten sposób się modlić – podkreśla. Nawet jeśli na widowni nie ma wiele osób, stara się dać z siebie wszystko.

Żona pana Marcina cały czas mu kibicuje. Po pierwszej płycie powiedziała: „Jeśli coś masz robić, rób to dobrze”. Trójka dzieci preferuje inny styl muzyczny, ale również wspiera tatę. Artystę dopingują również jego… klienci, których poznał w pracy przedstawiciela handlowego. Większość mecenasów płyty „Do głębi” to właśnie firmy, z którymi utrzymuje kontakty zawodowe.

Okładkę ostatniego krążka, wydanego przez Edycję św. Pawła, zaprojektował znany grafik Krzyś Koszewski – projektant płyt Starego Dobrego Małżeństwa i innych zespołów. Sesję zdjęciową wykonał renomowany fotograf Andrzej Świetlik. Każda z płyt jest dostępna na CD oraz winylu oraz do pobrania w różnych serwisach muzycznych.

Utworów z trzeciej płyty będzie można posłuchać w czasie premierowego koncertu 21 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Patronatem honorowym objął ją biskup warszawsko-praski, a medialnym – m.in. tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Wtorek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter