16 sierpnia
wtorek
Rocha, Stefana, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Paryża do Warszawy

Ocena: 0
877

W warszawskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę „Polska. Siła obrazu”.

fot. www.mnw.art.pl

Ekspozycja ta została przeniesiona z paryskiej filii Luwru w Lens, gdzie była prezentowana w styczniu tego roku pod hasłem „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu”.

Po raz pierwszy pod honorowymi patronatami prezydentów Polski i Francji paryska publiczność mogła obejrzeć arcydzieła polskiego malarstwa z drugiej połowy XIX i początków XX wieku. Świadczą one o świetności i rozwoju sztuki polskiej w okresie zaborów, kiedy to kształtowała ona swą nowoczesną i zróżnicowaną tożsamość, pozostając częścią kultury europejskiej. Można powiedzieć, że ówczesna polska sztuka, podobnie jak literatura, teatr i muzyka, przyczyniła się do tego, że społeczeństwo polskie miało ukształtowaną świadomość narodową w chwili odzyskania niepodległości.

Dzieła Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Piotra Michałowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Kossaka, Stanisława Przybyszewskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza i innych artystów prezentowane są na wystawie w kilku odsłonach tematycznych. Możemy podziwiać malarstwo odwołujące się do historii Polski oraz naszej mitologii i symboliki narodowej. Towarzyszą temu dzieła rodzajowe – obrazy rodzimego krajobrazu i ludowego obyczaju. Od strony stylistycznej wystawa wydaje się bardzo zróżnicowana, zostały tu bowiem zaprezentowane obrazy klasyczne, realistyczne, symboliczne i awangardowe. Brakuje tylko dzieł o tematyce sakralnej, które powstawały przecież w tamtym okresie. Cóż, Francuzi obecnie wypierają z kultury tradycję religijną! Wystawę w Muzeum Narodowym można oglądać do 20 grudnia.

 


Muzeum Narodowe w Warszawie;
wystawa „Polska. Siła obrazu”;
kuratorki: Iwona Danielewicz i Agnieszka Rosales Rodriguez

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 sierpnia

Wtorek, XX tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Stefana Węgierskiego
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się
ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 23-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter