25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z młodości pisarza

Ocena: 0
1610

Po artystycznym i frekwencyjnym sukcesie filmów „Hobbit” i „Władca pierścieni” wzrosło zainteresowanie twórczością i życiem wybitnego pisarza i językoznawcy brytyjskiego J.R.R. Tolkiena (1892-1973), wieloletniego profesora Oksfordu.

fot. Imperial-Cinepix

To na podstawie jego dzieł z gatunku fantasy powstały wymienione filmy. W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo nowych biografii pisarza i analiz jego twórczości. Nie mogło zabraknąć także biograficznego filmu fabularnego o młodości autora „Hobbita”. Na ekranach oglądamy więc starannie zrealizowany obraz „Tolkien”, który powinien zainteresować miłośników twórczości pisarza.

Jak często bywa w przypadku filmów biograficznych, nie obyło się bez kontrowersji. Potomkowie pisarza ponoć sprzeciwili się niektórym tezom reżysera „Tolkiena”. Chodziło o sugestię, wbrew wypowiedziom samego autora „Hobbita”, że wpływ na fantastyczne wizje z jego dzieł miały jego traumy przeżyte podczas bitwy pod Sommą w czasie I wojny światowej. Być może autorzy filmu dodali ten wątek w celu dodania mu dramatyzmu. Zbyt mało natomiast mówią o fascynacji pisarza i naukowca językami nordyckimi oraz miłości do tradycji języka angielskiego. Niezależnie jednak od tego, oglądamy tu ciepły, na przemian dramatyczny i liryczny obraz młodości artysty, naznaczonej wczesnym sieroctwem, pobytem w szkole z internatem, studiami w Oksfordzie, przyjaźnią z grupą kolegów i miłością do przyszłej żony Edith. Widzimy, jak dalece ówczesne wychowanie młodzieży (afirmacja przyjaźni i honoru) różniło się od współczesnych obyczajów. Godna uwagi jest sympatycznie zarysowana postać ks. Francisa, opiekuna i mentora młodego Tolkiena po śmierci jego matki. Przypomnijmy, że autor „Władcy pierścieni”, ochrzczony w Kościele katolickim na życzenie matki, nigdy nie wyrzekł się wiary. Doprowadził także do przyjęcia chrześcijaństwa swojego młodszego współpracownika i przyjaciela C.S. Lewisa, późniejszego autora „Opowieści z Narnii” (został on anglikaninem). „Tolkien” jest filmem zrealizowanym na dobrym poziomie. Zwracają uwagę piękne zdjęcia starej Anglii i świetna gra młodych aktorów.

 

„Tolkien”, USA/Wielka Brytania, 2019. Reżyseria: Dome Karukoski. Wykonawcy: Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney, Derek Jacobi, Patrick Gibson, Anthony Boyle i inni. Dystrybucja: Imperial-Cinepix
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter