18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z miłości do liturgii

Ocena: 0
916

Chór Katedry Warszawsko--Praskiej „Musica Sacra” świętował dwudziestolecie swojej działalności.

fot. Jarosław Olejnik

– Znakomici artyści, którzy swoją pracą sprawiają, że muzyka sakralna zyskuje atrakcyjny, nowoczesny wymiar – tak o Chórze Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” mówił abp Henryk Hoser SAC, kiedy chór obchodził swoje piętnastolecie. I trudno o bardziej celną charakterystykę fenomenu, jakim jest „Musica Sacra”. Od wspomnianych słów ówczesnego ordynariusza warszawsko-praskiego minęło kolejne pięć lat. Czas więc świętować dwudziestolecie!

W sobotni wieczór 12 czerwca spotkali się w katedrze warszawsko-praskiej na wspólnym świętowaniu obecni i byli członkowie chóru. A przez minione lata zgromadziło się ich pod marką „Musica Sacra” około dwustu.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii warszawsko-praskiej, a homilię wygłosił ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

– Za te talenty i to wszystko, co przez te dwadzieścia lat udało się dokonać – dziękujemy dobremu Bogu, prosząc, aby nieustannie wspierał wszystkich członków naszego chóru potrzebnymi łaskami – mówił ks. Szpakowski, przypominając o realnej współcześnie potrzebie nieustannej ewangelizacji poprzez piękny śpiew chóralny, będący uwielbieniem Boga, głosem Kościoła i niezbędną częścią jego uroczystości.

Pod koniec Mszy świętej odczytano okolicznościowe słowo skierowane do chóru przez bp. Romualda Kamińskiego, który wyliczał sukcesy chóru i nazwał „Musica Sacra” „prawdziwą chlubą i radością diecezji warszawsko-praskiej”.

Po Eucharystii chór dał koncert, przeplatany wręczaniem chórzystom odznaczeń Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ministra prof. Piotra Glińskiego reprezentowała dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Agnieszka Komar-Morawska.

Nagrodzeni: prof. Marian Borkowski – Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, dr hab. Marcin Łukaszewski, prof. UMFC – Brązowy Medal „Gloria Artis”, Joanna Łukaszewska, Łukasz Farcinkiewicz i Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” – honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Osobne nagrody – Nagrodę Wydawców Katolickich Feniks 2020 za płytę „Moniuszko. Sacred music” – wręczył chórowi ks. Roman Szpakowski, wdzięczny chórowi „Musica Sacra” za coroczną oprawę muzyczną Eucharystii podsumowującej kolejne Targi Wydawnictw Katolickich.

Na koniec uroczystości obecni i dawni chórzyści „Musica Sacra” wykonali wspólnie „Gaude Mater Polonia”.

Przez minione lata chór „Musica Sacra” ugruntował się jako zespół niezwykły: w pełni profesjonalny, choć amatorski, najlepszy na polskim rynku muzycznym ambasador muzyki sakralnej i niewątpliwie najlepszy w Polsce chór kościelny, co nie przeszkadza mu konkurować z innymi. Z wydanych dotąd czternastu płyt CD „Musica Sacra” większość była nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Chór otrzymał Fryderyki za pięć z nich. Zdobywcą kilku Fryderyków jest także sam założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent chóru, a przy tym wybitny kompozytor i prorektor ds. nauki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prof. dr hab. Paweł Łukaszewski.

Artystyczne pole działalności „Musica Sacra” to przede wszystkim współczesna muzyka sakralna. Chór sięga po utwory wybitne, choć często mało znane. – Na inne szkoda nam czasu – mówią chórzyści. – Jednak najważniejsze jest to, by oddać Bogu chwałę muzyką adekwatną do wagi Najświętszej Liturgii – podkreśla prof. Łukaszewski.

Zespół prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą, ma na koncie występy w Luksemburgu, Niemczech, Francji, Włoszech czy USA, realizacje nagrań telewizyjnych oraz projektów operowych, jak np. „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki na deskach Rosemont Theatre w Chicago.

Zaczynali skromnie w 2001 r. jako grupa dawnych wokalistów chóru Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) z aspiracjami, by śpiewać lepiej niż amatorsko – z jedną skrzyneczką nut i nie mogąc sobie znaleźć na dłużej choćby miejsca prób. – Kierowani fascynacją muzyką sakralną, chcieliśmy robić coś własnego. Na chór kameralny miasto nie miało pieniędzy. Na szczęście już w 2002 r. przyszła propozycja przylgnięcia do katedry warszawsko-praskiej – wspominał prof. Łukaszewski na łamach „Idziemy” dziesięć lat temu. I wciąż podnoszą swój kunszt śpiewaczy.

Od 2016 r. występują jako chór żeński. Jak wiele innych chórów „Musica Sacra” miała kłopot z głosami męskimi, których – do zapewnienia zespołowi dobrego współbrzmienia – potrzeba co najmniej po sześć w tenorach i basach. – Na szczęście zachowujemy swój poziom, a i okazało się, że nie brakuje dla takiego zespołu znakomitego repertuaru – mówi prof. Łukaszewski. Mniej niż kiedyś koncertują, więcej nagrywają w studiu, jednak można ich spotkać i usłyszeć w katedrze warszawsko-praskiej, zapewniających oprawę muzyczną liturgii, nie tylko podczas znaczących uroczystości kościelnych. Wszystkiego dobrego na kolejne lata śpiewania!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter