20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z bankowych zbiorów

Ocena: 0
1777

Ponad trzydzieści dzieł sztuki współczesnej oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Zbiory po raz pierwszy zaprezentowane zostały szerszej publiczności. Ekspozycja jest częścią obchodów stulecia PKO BP.

fot. Sylwia Uryga/Idziemy

Kolekcja, za której kształt odpowiadała kurator i krytyk sztuki Anda Rottenberg, powstała w 1998 r. Na co dzień zdobi wnętrza Centrum Finansowego Puławska na warszawskim Mokotowie. W jej skład wchodzi w sumie 78 prac trzydziestu twórców. Wśród nich jest m.in. przygotowana na specjalne zamówienie sześciotonowa rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Drzewo wiadomości dobrego i złego”.W MNW możemy oglądać obrazy i rzeźby reprezentujące trzy pokolenia polskich artystów: od nestorów – Jacka Sempolińskiego (ekspresyjne „Ukrzyżowanie u św. Anny w Kazimierzu”), Zbigniewa Makowskiego, Jana Tarasina czy Stefana Gierowskiego, poprzez artystów pokolenia Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik (prowokujące „Desenie”), po najmłodszą grupę, która kończyła studia już w latach 80., jak Olga Wolniak (jeden z jej wspaniałych kobierców), Ryszard Grzyb czy Jarosław Modzelewski.

Ekspozycja jest owocem długoletniej współpracy MNW i PKO BP. Bank był mecenasem wielu wystaw, m.in. ostatniej ekspozycji „Krzycząc: Polska!”. Wśród wydarzeń towarzyszących na szczególną uwagę zasługują spotkania z artystami, których prace znajdują się w kolekcji PKO BP. Pełen program wydarzeń dostępny jest na mnw.art.pl./su

 

Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 5 kwietnia – 30 czerwca
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter