Ponad trzydzieści dzieł sztuki współczesnej oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Zbiory po raz pierwszy zaprezentowane zostały szerszej publiczności. Ekspozycja jest częścią obchodów stulecia PKO BP.

Kolekcja, za której kształt odpowiadała kurator i krytyk sztuki Anda Rottenberg, powstała w 1998 r. Na co dzień zdobi wnętrza Centrum Finansowego Puławska na warszawskim Mokotowie. W jej skład wchodzi w sumie 78 prac trzydziestu twórców. Wśród nich jest m.in. przygotowana na specjalne zamówienie sześciotonowa rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Drzewo wiadomości dobrego i złego”.W MNW możemy oglądać obrazy i rzeźby reprezentujące trzy pokolenia polskich artystów: od nestorów – Jacka Sempolińskiego (ekspresyjne „Ukrzyżowanie u św. Anny w Kazimierzu”), Zbigniewa Makowskiego, Jana Tarasina czy Stefana Gierowskiego, poprzez artystów pokolenia Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik (prowokujące „Desenie”), po najmłodszą grupę, która kończyła studia już w latach 80., jak Olga Wolniak (jeden z jej wspaniałych kobierców), Ryszard Grzyb czy Jarosław Modzelewski.
Ekspozycja jest owocem długoletniej współpracy MNW i PKO BP. Bank był mecenasem wielu wystaw, m.in. ostatniej ekspozycji „Krzycząc: Polska!”. Wśród wydarzeń towarzyszących na szczególną uwagę zasługują spotkania z artystami, których prace znajdują się w kolekcji PKO BP. Pełen program wydarzeń dostępny jest na mnw.art.pl./su
Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 5 kwietnia – 30 czerwca