13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" - wręczono nagrody

Ocena: 0
323

Filmy "Wieczna zima", "Draugen" oraz "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" otrzymały w niedzielę w Gdyni najważniejsze nagrody na zakończonym XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci. 1939-1989. Przywracamy Pamięć". Podczas czterech dni zaprezentowano ponad 100 produkcji, głównie o tematyce historycznej. Zwycięski film "Wieczna zima" oraz wiele z nagrodzonych produkcji można obejrzeć na stronie Festiwalu NNW.

PAP/Marcin Gadomski - Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas gali zamknięcia Festiwalu w Gdyni

Główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych otrzymała "Wieczna zima", którego twórcą jest węgierski reżyser Attila Szasz. To opowieść o tragedii węgierskich kobiet, które zesłano do sowieckiego obozu pracy. Bohaterką filmu jest Irene, która trafia do jednej z donieckich kopalń.

Druga wojna światowa dobiega końca, jednakże dla wielu nie jest to koniec trwającego od lat koszmaru. Pod koniec 1944 roku setki tysięcy węgierskich kobiet i mężczyzn zostaje wywiezionych do sowieckich obozów pracy. Iren trafia do jednej z donieckich kopalń, gdzie zaharowuje się wraz z innymi kobietami na śmierć, wierząc jednak, że kiedyś nadejdzie koniec ich katuszy

- czytamy w opisie festiwalowym filmu.

Bardzo piękny film, ciężki i mroczny o czasach wojny (...) Świetne kino

- ocenił podczas finałowej gali przewodniczący jury konkursu reżyser Lech Majewski. Dodał też, że choć film opowiada o brutalnym świecie, w którym znalazły się kobiety zesłane do kopalni Donbasu, to jednak rodzące się tam uczucia pozwalają im to przetrwać.

W świecie, gdzie panuje wieczna zima, Iren uczy się z każdym kolejnym dniem sztuki przeżycia, starając się przy tym zachować resztki godnośc

- dodano.

Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs przekazała z kolei organizatorom, że "dramat filmowy +Wieczna zima+ to hołd złożony pamięci setkom tysięcy ofiar wywiezionych do Gułagu".

Te z nich, którym udało się w graniczący z cudem sposób powrócić do ojczystego kraju, skazane były na milczenie

- dodała.

Na Festiwalu NNW, którego dwunasta edycja dobiegła końca, Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych odbył się po raz pierwszy.

+++++

Kolejny tryumfator (Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w konkursie na najlepszy międzynarodowy film dokumentalny) to film dokumentalny "Draugen" w reż. Dagmary Drzazgi, który wygrał konkurs na najlepszy międzynarodowy film dokumentalny. Bohaterem opowieści jest Wojciech Bógdoł. Mimo że został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii, to jednak nie rezygnuje z walki o wolną Polskę.

Z najlepszych polskich filmów dokumentalnych główną nagrodę ( Złoty Opornik) zdobył "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi", który wyreżyserowali Magdalena Piejko i Damian Żurawski. Bohaterem tego filmu jest ks. Stanisław Orzechowski "Orzech".

Ksiądz Stanisław Orzechowski to wybitny duszpasterz akademicki, ludzi pracy i Solidarności z Wrocławia. Taka postać, którą my w Warszawie też znaliśmy to błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. "Orzech" to ksiądz Jerzy Wrocławia

- podkreślił prof. Jan Żaryn, który kieruje Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej - będącym fundatorem nagrody.

Na Festiwalu NNW, którego finałowa gala odbyła się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej, najlepszym dokumentem radiowym okazał się materiał "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego, natomiast w konkursie na najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej wyróżniono Norberta Smolińskiego i Gabrysię Ostrowską.

Inne festiwalowe nagrody to m.in. nagroda literacka im. bł. Władysława Bukowskiego, a także nagroda im. Janusza Krupskiego "za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych". Wręczono także liczne wyróżnienia: Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności, w tym dla wybitnego historyka, prezesa IPN z lat 2005-2010 Janusza Kurtyki. Wyróżnienie to otrzymali także białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz i historyk prof. Nikołaj Iwanow oraz Maciej Łopiński - dziennikarz, polityk i jeden z bliskich współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Platynowym Opornikiem za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej uhonorowano dokumentalistkę Alinę Czerniakowską. Wyróżnienie to wręczył laureatce wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, który zapewnił o wsparciu resortu m.in. produkcji filmów dokumentalnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest jedną z instytucji, które wsparło także tegoroczną edycję Festiwalu NNW. W jego trakcie - poza konkursami filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej - odbyło się wiele spotkań i dyskusji z udziałem m.in. przedstawicieli IPN i innych instytucji zajmujących się polityką pamięci. Patronat nad trwającym od czwartku wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, który w liście do uczestników festiwalu podkreślił, że "zainteresowanie artystów historią narodową to świadectwo tego jak bardzo ważna jest ona dla nas - współczesnych".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter