29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księga z XI w. na wystawie w Gnieźnie

Ocena: 0
1419

Od 13 kwietnia w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego oglądać można XI-wieczny Kodeks Matyldy (Ordo Romanus). 

2016-04-13 18:55
bgk (KAI) / Gniezno, PAP, mz
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Księga wystawiana jest w Polsce po raz pierwszy. To obecnie najstarszy dokument znajdujący się w naszym kraju, który poświadcza historię państwa polskiego.

Zabytek „dołączył” do ekspozycji „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”, otwartej w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego 11 marca, w pierwszym dniu X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wystawę wspólnie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem otworzył wówczas Prezydent RP Andrzej Duda. 

Kodeks Matyldy (Ordo Romanus) przyjechał do Gniezna z Niemiec, z Düsseldorfu, gdzie jest przechowywany. Zawiera teksty liturgiczne używane we wczesnym średniowieczu w czasie Mszy świętej i podczas sprawowania sakramentów. Księga była prezentem księżnej Matyldy Szwabskiej dla króla polskiego Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego (karta zaginęła, istnieje tylko jej obrys). Na ekspozycji w Gnieźnie będzie prezentowana do początku czerwca. 

Sama wystawa „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” czynna będzie do października. Poprzez odpowiednio dobrane zabytki, w trzech tematycznych częściach, ukazuje wybrane zagadnienia dotyczące wybitnej roli Gniezna u początków Kościoła i państwa polskiego i w późniejszym średniowieczu. 

Wspomniane trzy moduły tematyczne prezentują kolejno: sakralne znaczenie Góry Lecha w okresie poprzedzającym chrystianizację oraz znaczenie gnieźnieńskiego grodu w okresie pierwszych Piastów; rolę Gniezna jako pierwszej metropolii kościelnej w Polsce i duchowej stolicy we wczesnośredniowiecznej monarchii piastowskiej; późnośredniowieczne środowisko kościelne i intelektualne skupione wokół średniowiecznej katedry gnieźnieńskiej. Wystawę patronatem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter