22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa: "Jej siła w Maryi. 100-lecie urodzin Marii Okońskiej"

Ocena: 5
1378

W dniach 3 listopada - 8 grudnia br. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie można zobaczyć wystawę pt. „Jej siła w Maryi. 100-lecie urodzin Marii Okońskiej". Poprzez plansze, zgromadzone pamiątki i dokumenty przybliża ona postać jednej z najbliższych współpracownic Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Fot. materiały organizatora/ Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, maw.art.pl

Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 - tuż przy samej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Celem wystawy jest przybliżenie historii życia i działalności Marii Okońskiej, która jak zaznaczono - „swoje życie oddała na służbę Kościołowi, a szczególnie ofiarowała się za księdza Stefana Wyszyńskiego".

Za pośrednictwem plansz, zgromadzonych pamiątek oraz dokumentów, zostały przedstawione poszczególne okresy i najważniejsze wydarzenia w życiu Marii Okońskiej.

Droga prowadzi od domu rodzinnego silnie naznaczonego Bitwą Warszawską, (w której zginął ojciec Marysi) poprzez kolonie na Bukowinie, miejsce osobistego nawrócenia i związania się z Matką Bożą, działalność w Sodalicji, czas okupacji i Powstania Warszawskiego, w czasie którego Maria ułożyła tekst Nowej Mobilizacji Walczącej Warszawy, aresztowanie i uwięzienie przez UB w 1948 r., Komańczę i Jasną Górę, gdzie zostały złożone Odnowione Jasnogórskie Śluby Narodu

- wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Pokazuje ona także przyjaciół Marii Okońskiej oraz wspólnotę Kościoła, dla której jak zaznaczono „ofiarowała swoje życie, radości i cierpienia".

Wystawa została przygotowana przez Instytut Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z okazji 100 rocznicy urodzin założycielki Instytutu. Można ją obejrzeć od 3 listopada do 8 grudnia br. w dniach: wtorek-piątek w godz. 12-18, oraz sobota-niedziela w godz. 12–16.

Ze względu na pandemię, goście Muzeum Archidiecezji Warszawskiej są zobowiązani do przestrzegania zasad bezpieczeństwa a więc: zakrywanie ust i nosa (maska / przyłbica), dezynfekcja rąk po wejściu do Muzeum w wyznaczonym miejscu, noszenie rękawiczek ochronnych jednorazowych (własne lub udostępnione przez Muzeum), zachowanie dystansu między osobami zwiedzającymi (1,5-2 m), poruszanie się po muzeum wg podanego planu zwiedzania, samodzielne pozostawianie dużych rzeczy (plecaki, torby), parasoli i odzieży wierzchniej w szatni, po zakończeniu zwiedzania wyrzucanie rękawiczek tylko do wyznaczonego miejsca.

Maria Okońska od 1942 roku była bliską współpracownicą kard. Stefana Wyszyńskiego. Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską współtworzyła powstanie „Ósemek", czyli wspólnoty życia konsekrowanego osób świeckich, która w późniejszym czasie stała się kanwą do powstania Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

W styczniu 1945 roku „Ósemka" znalazła schronienie w klasztorze paulińskim na „Pokojach Królewskich" razem z grupą tułaczy ze zburzonej stolicy. Tam rozpoczęły swój nowicjat. Pełną aprobatę na pozostanie na Jasnej Górze otrzymały od ks. S. Wyszyńskiego w lutym 1945 roku. W 1957 roku zostały one zatwierdzone przez Prymasa Wyszyńskiego „ad experimentum".

2 sierpnia 2009 r. Maria Okońska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter