28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa "Flaga" w Galerii Kordegarda

Ocena: 5
1590

Poświęcone motywowi flagi narodowej prace m.in. Piotra Młodożeńca i Janusza Bałdygi można od czwartku zobaczyć na wystawie w stołecznej Kordegardzie. Znalazła się tam m.in. znana praca Młodożeńca powstała w stanie wojennym – flaga ze spływającą kroplą krwi.

fot. PAP/Marcin Obara

– Zawsze chciałem zrobić tę wystawę. Czekałem tylko na sposobność i potrzebowałem dobrych prac. Wybrałem na nią pięciu artystów, którzy pokazują w jak poważny sposób można podejść do tematu flagi. Nie traktują go instrumentalnie, nie "wymachują nią". Flaga jest tu podmiotem, celem samym w sobie. Przedstawieniem problemu tożsamości, bo my po latach komunizmu ciągle nie możemy sobie z nią poradzić, ciągle jej poszukujemy, zadajemy wciąż pytania – mówił podczas czwartkowego wernisażu wystawy jej kurator Paweł Sosnowski.

Na ekspozycji znalazła się praca Jaremy Drogowskiego z cyklu "Kto ty jesteś". – Cykl odwołuje się do znanego wierszyka. Artysta dokonał reinterpretacji godła polskiego i stworzył flagę narodową ze skrzydeł orła i fragmentu tła. Krzysztof Wojciechowski, najstarszy artysta na tej wystawie zrobił przejmującą animację z powiewającą radośnie na błękitnym niebie polską flagą, która ulega destrukcji, jest coraz bardziej podarta. Ale za chwilę ten proces się odwraca i ona się "odtwarza". I tak się to dzieje cyklicznie. Artysta nazwał tę pracę "Streszczenie" – opowiadał kurator.

– Włodzimierz Pawlak w 1989 r. zrobił taką przełomową pracę. Namalował polską flagę, na której narysował rzędy kresek i nazwał ją "Polacy formują flagę narodową". Stała się ona taką ikoną przemian jakie nastąpiły. Ten jeden z jego najbardziej znanych obrazów wisi w Muzeum Narodowym. Zrobił też jego dwie mniejsze wersje, które można zobaczyć na wystawie. Różnią się one od siebie – jedna jest spokojna, druga "rozedrgana", pokazująca, że nie ma jakiejś stabilizacji, że ciągle na nią oczekujemy. Inna prezentowana praca Pawlaka "Przestrzeń logiczna obrazu R" powstała w wyniku jego traumy po katastrofie smoleńskiej. Nie mógł sobie z tym poradzić i namalował cykl obrazów "Anatomia samolotu", z której pochodzi praca – relacjonował Sosnowski.

Goście ekspozycji mogą również zobaczyć pracę performera Janusza Bałdygi. – Od lat 70. robi on performanse często odnoszące się do sytuacji politycznej, do problemu polskości. W pracy, którą można zobaczyć na wystawie, od swojego ciała odrysowuje on flagę, którą przedziera dramatycznym gestem na dwie części. Umieszcza ją potem w stojaku zrobionym z zagiętej rury, która nie ma prawa stać stabilnie – albo jedna albo druga flaga jest w górze. Artysta stając na rurze stara się je ustabilizować, ale to mu się nie udaje i w pewnym momencie kończy zrezygnowany – powiedział kurator.

Całość wystawy spina, jak podkreślił, Piotr Młodzożeniec, który swoją pierwszą flagę zrobił w 1981 r. po stanie wojennym będąc świeżo upieczonym absolwentem ASP. – Zrobił bardzo mocny znak, symbol grudnia 1981 r. – flagę, z której spływa kropla krwi. Ta praca była potem bardzo rozpowszechniona czy jako graffiti na murach czy drukowana w podziemnej prasie. Dzisiaj artysta powraca do tego motywu, ale już w spokojnej, nowoczesnej formie, gdzie ta sama krwawiąca flaga miękko pulsuje światłem diod. Tak ta nasza historia się zamyka – zaznaczył Sosnowski.

W ocenie Elizy Dzwonkiewicz, zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Kultury, które jest gospodarzem Galerii Kordegarda, jest ona miejscem szczególnie ważnym ze względu na usytuowanie między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Kultury, na Trakcie Królewskim, w miejscu historycznym. – Naszą powinnością jest towarzyszenie Polakom w świętowaniu ważnych rocznic i świąt narodowych. Także jest dosyć oczywiste, że z okazji zbliżającego się Dnia Flagi wystawa nawiązująca do tego tematu znalazła się w Kordegardzie – mówiła.

– Te prace mają pokazać, że flaga to nie jest tylko płachta materiału zawieszona na maszcie. Ale taka tajemnica, która wywołuje w nas różne emocje, a artyści potrafią te emocje przenieść na dzieło. Stąd chcemy pokazać, że ten ważny symbol narodowy w istotnych momentach, bo te dzieła powstawały, towarzyszyły historii, inspirował twórców, znakomite osobowości świata artystycznego. To flaga utkana z emocji, która towarzyszyła nam w ważnych dla nas wydarzeniach. I chcemy się podzielić z warszawiakami tą twórczością – dodała Dzwonkiewicz.

2 maja Polacy wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych. Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Wystawa będzie czynna do 18 maja. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter